Най-интересното и разумно предложение по този повод, струва ми се, даде ръководителят на Центъра за изучаване на обществените приложни проблеми (ЦИОПП), политологът и военен експерт Александър Жилин.
Изхождайки от това, че САЩ говорят за дългосрочна перспектива на санкциите по отношение на Русия, Москва ще бъде принудена да реагира адекватно на новите предизвикателства и заплахи по свое отношение.
„Според мен, най-важното заменяне на вноса за Русия все още предстои. Трябва да заместим наложения ни глобален либерализъм с идеи в политиката, икономиката и образованието с национални идеи, изхождащи изключително от интересите на нашата държава. Този отговор ще стане толкова съкрушителен, че целият свят ще ахне. Това отговор няма цена, защото така ние фактически ще се откъснем от лапите на нашите врагове нашите бъдещи поколения, а значи и бъдещето на страната“, обобщи в разговор с кореспондент от РИА ФАН Александър Жилин.
Нещо почти същото, наистина в друг контекст каза Владимир Соловиев, повдигайки въпроса за необходимостта от обединяваща страната идеология по време на речта си в Съвета на Федерацията.
Лошото е, че толкова необходимата за страната идеология отсъства за момента. Кой трябва да я изработи? Със сигурност не стругарят край стана си, а тези, които се наричат елит. Къде е трудът на РАН и на безбройните институти?
Възниква въпросът: способни ли са тези, които сега стоят на власт да намерят път към обединяването на народа? Това се отнася и до опозицията, която не е направила в това отношение реални предложения. Така може би ние си нямаме никакъв елит? Това са тези, които могат да говорят много и красиво, но да не казват нищо? И все пак трябва да има изход? Може да го потърсим заедно, да не се надяваме на тези, на които това им е работата?