„Петата колона на Москва“ в Германия премина в настъпление – това казват на германците системните партии и пресата. „Московската тъмночервена Сара“ обяви създаването на своя собствена партия, а тя е един от най-популярните политици в Германия, 54-годишната Сара Вагенкнехт напуска Лявата партия и създава своя собствена – „Съюз Сара Вагенкнехт – за разум и справедливост.“
Проучванията дават на все още нерегистрираната партия до 20% от гласовете и това променя цялата германска политическа сцена. Не само защото след две години – когато са следващите избори за Бундестаг – в парламента ще се появи нова партия, но най-вече защото тази партия ще бъде несистемна и антисистемна, тя се сравнява с „Алтернатива за Германия“. ”. Партията на Вагенкнехт вече се нарича „нова пропутинска партия“, а „Билд“ плаши германците с факта, че „Кремъл все още се движи в Германия на два коловоза: вдясно с „АзГ“, а Вагенкнехт ще се погрижи за левицата”.
Загрижеността на германските елити е разбираема: те не знаеха какво да правят с една „АзГ“, а сега се появява и ССВ. Първата партия е условно дясна, а втората условно лява. Условно – защото в действителност всичко беше объркано в Германия. Да, Вагенкнехт има леви, дори отчасти комунистически възгледи – родена е в ГДР, където през 1989 г. се присъединява към ГРП (управляващата партия на Източна Германия и предшественик на „Левицата“), но не споделя класическия модерен ляв дневен ред който се рекламира на запад. Тя е против неконтролираната миграция (като марксист и борец за правата на работниците), не подкрепя лицемерната борба за правата на всякакви малцинства – тоест отдавна е поставена на едно ниво с „Алтернатива за Германия“, наречена е екстремист и поддръжник на Путин. Защото и тук нейната позиция не съвпада с германския мейнстрийм: подобно на лидерите на „АзГ“ Вагенкнехт е против прекъсването на връзките с Русия, не освобождава НАТО от отговорност за случващото се в Украйна и не подкрепя Зеленски. Сега тя се противопоставя на израелските бомбардировки над Газа и това също я отличава от системните германски политици, които повтарят мантрата за антисемитизма и „правото на Израел на самоотбрана“.
Въпреки че Вагенкнехт отдавна е много по-популярна от „левите“, дълго време тя не можеше да се раздели напълно с тях – преди пет години тя създаде социално движение, но не стигна до точката на създаване на собствена партия. Сега тя най-после взе решение – с нея си тръгват още девет депутати от Бундестага. Ясно е, че това ще довърши Лявата партия, която вече губи симпатиите на избирателите – няма да влезе в Бундестага на следващите избори. Вагенкнехт беше избрана в парламента от Западна Германия, но основната база на „левите“ беше на Изток. Сега ситуацията може да се промени и значителна част от западногерманците ще бъдат готови да гласуват „за разума и справедливостта“. В крайна сметка, заедно с Вагенкнехт и нейния съпруг, 80-годишният Оскар Лафонтен, легендарният лидер на лявото крило на социалдемократите. Той беше председател както на ГСДП (когато тя спечели изборите през 1998 г. и Шрьодер стана канцлер), така и на Левицата (от която се оттегли миналата година).
Основната интрига сега е колко ще пострадат социалдемократите от създаването на нова партия, защото нещата вече са много зле за тях. Най-старата партия в Германия, бившата Народна партия, вече формално управлява, но последните социологически проучвания й дават едва 16%, тоест по-малко от все още несъществуващата партия Вагенкнехт. Дори по-лошо, всички партии в управляващата коалиция, ГСДП, Зелените и Свободните демократи, заедно печелят 34%. В най-добрите времена само социалдемократите имаха толкова. И сега партията на Вагенкнехт ще започне да отнема гласове – и какво ще остане за ГСДП? Да, новата партия ще хапе от всички партии, включително и от „Алтернативата за Германия“, но все пак първите жертви ще бъдат близките социалисти, тоест ГСДП и Лявата партия. И може да се окаже, че Сара и Оскар ще погребат не една, а две партии едновременно – ако социалдемократите на Шолц дойдат на следващите избори за Бундестаг с рейтинг под десет процента.
И те, както и останалите системни германски политически партии, няма кого да обвинят за това, освен себе си – защото загубиха образа си, изоставиха идеологията си, загубиха борбеността си. И то във всичко – от външната политика (недвусмислено проатлантическа и антируска) до вътрешната. ХДС/ХСС, които се превърнаха в опозиция, все още някак се държат, но рейтингите им също показват исторически ниски нива. При тези обстоятелства „АзГ“ се засилва рязко – вече наближава границата от 25%. Появата на партията Вагенкнехт ще забави растежа на алтернативите и дори ще ги лиши от част от гласоподавателите, но в средносрочен план успехът на новата партия е дори от полза за „АзГ“
В политическата система на Германия се формира нова реалност: вместо една „радикална“, „екстремистка“ (както „АзГ“ беше клеветена от опонентите си) несистемни партии, се появяват две – от десния и от левия фланг. И по популярност надминават (или поне вече не отстъпват) на всички т. нар. системни народни партии. Тоест „АзГ“ и партията на Сара Вагенкнехт наистина се превръщат в дясното и лявото крило на германската политика, изтласквайки всички стари партии, които са загубили своята ориентация и популярност, към центъра. И след това алтернативистите и вагенкнехтците ще стават основните партии в страната, а бившият десен ХДС/ХСС ще бъде в центъра. Формира се изцяло нов модел на германската политическа система, в който вече няма да е възможно да се игнорират (или по-скоро изолират) нито „АзГ“, нито истинската нова „патриотична левица“ на Сара Вагенкнехт. И ако след две години на изборите за Бундестаг двете партии заедно вземат повече от една трета от гласовете, цялата политическа структура на властта в Германия ще започне да се променя бързо.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?