Отдавна мина времето, когато министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова обещаваше, че тарифите и обхватът на платените пътища ще станат ясни до края на 2018 г. Това не само не стана, но обещанието продължава да виси във въздуха. Вместо да свърши тази работа, парламентът я натовари до 31 март да създаде Обществен консултативен съвет по въвеждането на тол системата с участието на партньорски институции и браншови организации. Това означава, че в най-добрия случай тарифите и кои пътища ще обхващат те ще са ясни най-рано през април. Освен това според решение на НС Петя Аврамова ще трябва на всеки два месеца да докладва за напредъка по въвеждането на електронната система за таксуване на базата “време” и “разстояние” пред парламентарната комисия по регионално развитие. Решението наскоро бе прокарано от ГЕРБ. БСП искаше създаването на временна парламентарна комисия, която да направи пълен преглед на новата тол система, чийто старт в началото на годината бе съпътстван с неразбории около електронните винетки, довели до оставки по върховете на пътната агенция. Тол таксите за тежкотоварните автомобили трябва да влязат в сила от 16 август. Тарифите са важни за превозвачите, за строителния бранш и индиректно за гражданите, защото може да се стигне до поскъпване на основни хранителни продукти и на междуградските превози. Никой в тази държава не знае каква е цената на километър пробег. Управляващите веднъж съсипаха бизнеса на превозвачите, а сега ще ги натоварят втори път, твърди зам.-председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски.
Срокове
След като тотално се провали със сроковете около тол системата, властта в крайна сметка прехвърля топката към поредния обществен консултативен съвет, който трябва да бъде създаден до края на март. В същото време до 14 февруари България трябваше да изпрати тарифите за одобрение в Европейската комисия. Така поне твърдеше бившият началник на Националното тол управление Антон Антонов, който беше отстранен по нареждане на премиера Борисов заради хаоса с въвеждането на електронните винетки в началото на годината. Вече два месеца управлението няма титуляр, а функциите на и.д. началник се изпълняват от проф. Олег Асенов, който ръководи отдела “Информационно обслужване” в Националното тол управление. Повяват се разнопосочни сигнали, според които тол системата ще обхване от 40 до 60% от пътищата, което е много повече от магистралите. Това на практика означава, че хората ще си плащат, за да преминават през познатите дупки по шосетата. В този смисъл не е ли по-добре управляващите да въведат такса “дупка”, вместо да се чудят как да събират пари от пътищата.
Признание
Петя Аврамова също призна, че договорът с австрийската компания “Капш”, която изгради новата тол система, е променен с допълнителен анекс. В резултат на това според информация в медиите 18 от дейностите са променени и ефектът се оценява на около 20 млн. лв. по-малко инвестиции от страна на австрийската компания, което означава точно толкова повече печалба за нея. Аврамова не коментира колко пари са спестени на австрийците от промяната в договора. В процеса на изпълнение на договора с “Капш Трафик Солюшънс” е констатирана необходимост от корекции, които да доведат до по-добри функционалности на системата, твърди регионалният министър. Част от дейностите са отпаднали, има и подобрени, а други са изцяло нови. Нуждата от изграждане на оптични връзки до граничните контролно-пропускателни пунктове е отпаднала заради наличие на вече изградени такива, каза Аврамова. Според първоначалния договор, “Капш” трябваше да поставят над 200 км оптични кабели до десетте най-натоварени гранични пункта в страната. Това според оценка на Държавна агенция “Електронно управление” (ДАЕУ) би струвало около 7.5 млн. лв. От държавната агенция обаче опровергаха Аврамова.
Интерес
Нещо повече – Държавната агенция “Електронно управление” е заинтересована от разширяване на оптичната мрежа с цел последващото използване за управление, интеграция и развитие на други инфраструктурни проекти за нуждите на електронното управление и за целите на националната сигурност, казват оттам. Освен това анексът “Капш” освобождава от задължението да се преоборудват и 125 съществуващи рамки за контрол в населени места. Причината е логична – в населени места не може да се събира тол такса. Това обстоятелство без съмнение е било известно на АПИ и преди да обяви поръчката, но не е ясно защо не го е направила. Остават съмненията, че някой е прибрал определена сума.
Вярна ли е информацията, че частната фирма е получила от АПИ ексклузивни права за разпространение на винетки? Това защитава ли националния интерес, защото тези пари могат да бъдат прибирани от държавата в лицето на АПИ”, попита депутатът Христо Проданов от БСП. Според едни сметки системата ще генерира приход 1 млрд. лв. годишно, приходите на тази частна фирма ще бъдат в размер на 70 млн. лв. Не може ли с тези пари държавата да строи пътища, вместо да ги дава на частни фирми, пита Проданов.
Комисиона
Министър Аврамова обаче изобщо избягва да коментира комисионата от 7% на продавача на е-винетки – “Интелигентни трафик системи” (ИТС). При планирани приходи от тол системата от 1 млрд. лева годишно за ИТС би трябвало да остават около 45 млн. лв., защото през нея за момента минават около две трети от продажбите. Останалите стават през АПИ. Първоначално беше обявено, че тол таксите ще се събират от АПИ и ще бъдат инвестирани в изграждането на магистрали и пътища. Сега обаче се оказва, че ИТС е единственият национален доставчик на услугите за продажба на е-винетки и тол такси. Дружеството поддържа сайта vinetki.bg, чрез който продава винетки. Има сключени договори и с бензиностанции, мобилния оператор А1, “Изипей”, “Български пощи” и други. Досега при хартиените винетки най-скъпата комисиона, която е плащана на разпространителите, е 4.5%. Сега с електронна система за 200 млн. лв. модерна, европейска комисионата е 7%, отбеляза Георги Свиленски. В първите дни на януари купуването на електронен стикер беше затрудено и дори невъзможно. Системата не работеше, а на граничните пунктове не бяха монтирани апарати за самотаксуване. Такива нямаше и по бензиностанциите. По нареждане на премиера бяха отстранени общо четирима началници, включително и шефът на АПИ.
Имало ли е заповед от АПИ една седмица преди 31 декември 2018 г. да спре монтажът на тол апарати, които направиха този хаос, попита преди време Свиленски от парламентарната трибуна. Нито едно от лицата за контакт на АПИ с изпълнителя “Капш Трафик Солюшънс” не е изпращал писмо до фирмата за спиране монтажа на терминали за самообслужване на граничните пунктове”, е обяснението на министър Аврамова.
Абсурди
Междувременно проблемите на шофьорите с е-винетките продължават. Най-честите оплаквания са, че ако човек обърка регистрационния номер на автомобила си при плащане на пътната такса, системата не позволява корекция и единственият вариант е да се плати за нова винетка. За такъв случай разказа Нова тв. Жител на село Свежен платил е-таксата в бензиностанция, но впоследствие открил, че служителката на касата е въвела неправилно номера на колата. Нищо не може да се направи, човекът трябва да повтори плащането, обясни Георги Балабанов, представител на тол администрацията. Това е доста странно, при положение че дори НАП разрешава корекция, ако сме сбъркали нещо с данъците. Освен за правилното въвеждане на номера на колата хората трябва да внимават и за друго усложнение. Ако човек купи кола с платена винетка и смени регистрационния й номер, ще трябва да премине през специална процедура. При смяната на регистрацията е необходимо да се подаде и заявление за прехвърляне на винетката от стария на новия номер. От тол агенцията обясниха, че чиновниците, които се занимават с тази бюрокрация, били “затрупани от работа”, но всеки, подал необходимите документи, ще бъде обслужен.