Вчера се стигна до споразумение между САЩ и Европейския съюз, което ще преразгледа правата и задълженията на двете страни в него, по отношение на функционирането на съществуваща търговска спогодба, гарантираща автономна тарифна квота за внос на висококачествено говеждо месо в ЕС.
По този начин ще се разреши проблемът, който се оспорва в Световната търговска организация (СТО). Това стана ясно от публикувана информация от Съвета на ЕС.
„В година първа безмитният американски износ на говеждо в ЕС ще се увеличи с 46%“, обяви Тръмп в Белия дом и допълни, че за 7 години вносът ще се увеличи с още 90 на сто.
Той определи постигнатото споразумение като „пречупване на бариерите, които поставя ЕС“. Според него заплахата за увеличаване на митата върху вноса на европейски автомобили е ускорила постигането на споразумението.
„Това е огромна победа“ за американските животновъди, каза още президентът на САЩ и добави, че „американското говеждо е най-доброто в света“.
Съветът прие решение за подписване на споразумение между ЕС и Съединените щати за разпределението в полза на САЩ на дял от тарифната квота за висококачествено говеждо месо, посочено в т. нар. Меморандум за разбирателство относно вноса на говеждо месо от животни, при чието отглеждане не са били използвани определени хормони за стимулиране на растежа, и относно увеличените мита, прилагани от САЩ спрямо определени продукти от ЕС, който беше сключен през 2009 г. и преработен през 2014 г.
Самото споразумение ще бъде подписано в Брюксел на най-ранната възможна дата.
През 2009 г. с меморандума беше предвидено временно решение на дългогодишен спор в рамките на СТО във връзка с вноса на говеждо месо от САЩ, което е третирано с определени хормони за стимулиране на растежа. По силата на споразумението ЕС предостави на отговарящите на условията доставчици квота от 45 000 тона за говеждо месо, което не е третирано с хормони. Съгласно правилата на СТО квотата трябваше да бъде предоставена и на доставчици, които не са от САЩ.
Благодарение на новото споразумение съществуващата квота ще остане непроменена, но 35 000 от общата квота от 45 000 тона ще бъде запазена за Съединените щати и ще се отваря постепенно в рамките на период от 7 години. Тарифната квота ще продължи да обхваща само продукти, които отговарят на високите европейски здравни стандарти и стандарти за безопасност на храните. Тази стъпка е от ключово значение за разрешаване на отдавнашен спор между ЕС и Съединените щати относно мерките, наложени от ЕС през 1989 г. върху износа от САЩ на говеждо месо, което съдържа изкуствени хормони на растежа. Тя подчертава и ангажимента на ЕС за положителна трансатлантическа програма в областта на търговията.
На 19 октомври 2018 г. Съветът упълномощи Комисията да започне преговори между ЕС и САЩ относно функционирането на тарифната квота, включително относно разпределението на квотата по държави.
Преговорите със САЩ приключиха на 27 февруари 2019 г. и с оглед на това споразумение Комисията поиска и получи съгласието на другите значими държави доставчици, в съответствие с приложимите правила на СТО.
Ето защо голяма част от свиневъдите у нас не вярват, че се налага избиването на животните им заради африканската чума. Те смятат, че зад поголовното умъртвяване на прасета стоят чужди интереси.