Китайските медии обясниха защо САЩ разполагат Втори флот срещу Русия
Китайското издание „Соху“ в своя нов материал коментира решението на САЩ да разположи Втория си флот за противодействие на Русия в Северния Атлантик и Арктика. ”
Авторите на „Соху“ обърнаха внимание на факта, че наскоро реконструираният Втори флот на Военноморските сили на САЩ води основните учения на НАТО в Балтийско море, в които участват военни кораби на 18 държави. Както казаха представители на Алианса, в тези маневри участват 50 кораба, две подводници, 36 самолета и хеликоптери, както и повече от 8000 военнослужещи.
„През 2011 г. Съединените щати елиминираха Втория флот, за да спестят материални ресурси, но миналата година беше решено отново да го създадат. Американците обясняват позицията си с желанието да се “противопоставят на нарастващата военна мощ” на Русия, казват китайски журналисти.
Понастоящем военноморските сили на Русия са значително по-малобройни от САЩ по брой кораби. В тази връзка много експерти започнаха да се чудят: защо Вашингтон реши да пресъздаде Втория флот, който наскоро бе разпуснат?
Според анализаторите на „Соху“, Пентагонът е загрижен за руските подводници, които имат изключително висок боен потенциал. Подводниците могат спокойно да стигнат до тила на врага и да нанесат удари по него. Наглостта и дързостта, с които Руската федерация може да извърши тези операции, са изключително притеснителни за американското ръководство. Новосъздадената оперативна единица на американския флот ще бъде ангажирана с противодействието на тези сили.
„Руските подводници могат спокойно да се отправят към „задния двор“ на САЩ, за да ги запалят“, съобщават авторите на „Соху“.
В допълнение, като част от руския флот, има нови кораби с много впечатляващи бойни способности. Например, преди няколко дни фрегата „Адмирал Горшков“, като част от група кораби на Северния флот, премина през Панамския канал, който е традиционната сфера на американското влияние.
Понастоящем не е много ясно дали Втори флот на Съединените щати може да представлява опасност за руските сили. Москва разчита на мобилни кораби с мощна огнева подкрепа, като фрегата “Адмирал Горшков”, както и подводниците. Тези бойни части са добре въоръжени, екипажите им са добре подготвени, така че американците във всеки случай ще се изправят пред силна съпротива от руската флота.