Агресивната политика на страните-членки на НАТО, разполагането на американски ракети-носители близо до руските граници подтиква Москва да се подготви за най-лошия сценарий. Това заяви заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков.
„Представителите на администрацията на Белия дом, Пентагона и Международния секретариат на НАТО ни уверяват, че САЩ и алиансът нямат планове или намерения да разполагат бъдещи системи от такъв обхват по суша в Европа.
Но случващото се, в частност, с основополагащият акт Русия-НАТО- документ в който е фиксирана формулировката,
че алиансът няма планове и намерения или причини за разполагане на значителни сили в близост до руските граници — показва, че всичко това се променя лесно и ние трябва да се подготвим за най-лошия сценарий «, — отбеляза дипломатът.
Според него, разполагането на американски ракети по суша близо до руските граници ще предизвика сериозно усложнение.
«Може да се окажем в ситуация на ракетна криза, близка не само до кризата от 80-те години на миналия век, но и подобно на Карибската»-, предупреди Рябков.
Заместник-министърът на външните работи на Русия обърна внимание на високото ниво на разбиране и симпатия към позицията на Русия по Договора за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег на действие от страна на по-голямата част от международната общност.
«Това е отразено и в съвместни документи. Но, уви, блоковата солидарност на Запада също я има»-, добави Рябков.
Според него, след излизането на САЩ от Договора за ликвидиране на ракерите със среден и по-малък обсег на действие Русия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността си и сигурността на своите съюзници.
«Това е голяма дестабилизираща стъпка, която подкопава регионалната сигурност ( излизането на САЩ от Договора-бел.ред.) Не можем да не реагираме огледално …
Готови сме да продължим да проявяваме и в бъдеще отговорен подход, но в същото време ще направим всичко, за да гарантираме надеждно нашата собствена национална сигурност и сигурността на нашите съюзници в променящата се среда.
Дипломатът каза, добавяйки, че цялата отговорност за развалянето на договора е изцяло на САЩ.