Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ВОЙНА

Запада създава нова терористична държава да дразни Русия

Висши източници от ЕС казват, че талибаните вече контролират 65 процента от Афганистан. Ако нещата продължат така, в близко бъдеще на територията на тази страна ще се образува ислямски халифат. Защо талибаните са опасни, как ще изглежда техният политически режим и какво трябва да направи Русия по въпроса?

През последните три дни талибаните са завзели девет от 34 -те съществуващи провинции в Афганистан. Сега терористичното движение контролира провинциалните столици Нимроз, Яузджан, Сари-Пул, Кундуз, Такхар, Саманган, Фарах, Баглан и Бадахшан. Събитията през последните два месеца в Афганистан показват, че рано или късно талибаните ще дойдат на власт в Афганистан. Очевидно ислямското емирство на талибаните, което е съществувало в Афганистан от 1996 до 2001 г., ще бъде възстановено. През последните две десетилетия талибаните са научили много, но дали са се променили по своята същност и могат ли да се работи с тях?

Религиозен произход

Основополагащата религия и идеология на талибаните е сунитският ислям от ханафитския мазхаб (школа). За сунитите Коранът и Суната са основните източници на религия. Те решават различни проблеми въз основа на ясни и недвусмислени сури (стихове) от Корана и хадисите (съобщения за всяка дума или дело на пророка Мохамед, мълчаливо одобрение от него), а при тяхно отсъствие – въз основа на аргументите на доводите на разума.

Суната е вторият източник на ислямското право след Корана. Тя го обяснява и допълва с примери от живота на Мохамед. Един от методите за вземане на правни решения в ханафитския мазхаб е ясна йерархия от присъди от властите на школата. Следователно въз основа на Корана се изгражда строга дисциплина в общността, определя се начинът на живот на вярващите, който отхвърля идеологията на западния свят и значителна маса от неговите постижения и ценности.

По-специално, в исляма има забрана за изображения на човек. Въпреки че Коранът не казва нищо за това, обикновено се позовават на един от хадисите, цитиращ пророка: „Наистина, тези, които изобразяват, ще страдат от мъки в Съдния ден. Ще им бъде казано: „Съживете това, което сте направили“. Това обяснява взривяванията на статуите на Буда в Бамиян през 2001 г. „Ислямът забранява образа на човек. Следователно ние не се нуждаем от това в Афганистан “, каза мола Омар. Тогава за броени дни талибаните унищожиха стотици музейни експонати в Кабул, Херат, Газни, Кандахар, изобразяващи Буда, включително две гигантски (37 и 53 м) каменни статуи на Буда, издълбани в скалата преди около 1500 години в предградие на Бамиян.

Ако не бяха тези варварски действия, талибанската власт щеше да има шанс да получи международно признание, тъй като, след като дойде на власт, тя спря войната на всички срещу всички. И с твърда ръка наредиха нещата в Афганистан. Вярно е, че за да възстанови реда, талибаните въведоха законите на шериата и върнаха средновековни наказания за престъпления, включително отрязване на ръцете на крадци. В същото време, тъй като производството и употребата на наркотици е грях, тяхното производство при талибаните беше спаднало до минимум.

Но действията на талибаните не могат да бъдат оценени недвусмислено от гледна точка на представител на европейската цивилизация. Така един от упреците на Запада срещу талибаните е отношението им към жените и забраната за образование на момичета след 12 години.

Висш афганистански служител, Хикмат, разказва как основното училище се преподава при талибаните: „Бях на четири, когато стигнах до тяхното медресе в Кандахар. Имахме учебник със задачи като „Залмай има седем куршума в пушката си. Той уби шестима руснаци. Колко куршума е изразходил? ” Лудият молла, който беше наш учител, ни изплаши: „Ако си запушиш ушите, ще чуеш шума на адския пламък. Адът е близо! ” Трябваше да носим тюрбани и да учим сурите наизуст. ” За възрастните, нарушаването на една от многото забрани, наложени от талибаните, заплашва със смърт и е лесно да влязат в затвора дори поради това, че носят западни дрехи или нямат брада. Във всеки случай това е така до 2001 г. в онези райони, контролирани от талибаните.

Какво ще се случи? Ислямско емирство Афганистан

Важно е да се разбере, че талибаните са разнородни, казва професор Фарзана Шайх, анализатор от Кралския институт за международни отношения („Чатъм Хаус“).

„При военните операции талибаните действат като единен фронт, но вътре в себе си те са доста фрагментирана група. Те имат няколко линии на мислене. И това, което казват дипломатите в Доха, може да е много различно от това, което командирите правят на място. Освен това действията на талибаните в Кандахар може да се различават от това, което ще се случи в друг район. Но все пак определящо в анализа на талибаните е тяхното много консервативно разбиране на исляма. Тази част е непроменена за всички талибани “, отбелязва експертът.

В същото време съвременната талибанска доктрина до голяма степен е учението за националноосвободителното движение: долу окупаторите, долу с марионетния окупационен режим, цялата власт на племенните съвети.

Сега някои афганистанци, давайки интервюта на западните медии, казват, че не биха искали завръщането на талибаните със средновековните им закони. В крайна сметка цяло поколение е израснало под управлението на афганистанските демократи. Много от тях са по-малко чувствителни към исляма и с охота използват плодовете на западната цивилизация, по-специално смартфоните и интернета. В Кабул има много доста модерни кафенета, които, както се казва, „са породили своеобразна субкултура на свободолюбието: има импровизирани концерти, а понякога и дискотеки, тук се правят срещи и се правят татуировки. В Кабул има артисти, рок групи и агенции за модели – разбира се, всички те получават редовно заплахи. Преди няколко години местната младеж започна да празнува „Деня на влюбените. ”

Тази субкултура обаче е характерна само за част от младите хора. И не за целият Афганистан, а неговата столица. В съветски времена в Кабул можеха да се видят и доста модерно облечени момичета с дънки. Във втория по големина град в страната, Кандахар, ако жена се появи на улицата без бурка, тя ще бъде убита с камъни. Това означава, че дори днес е малко вероятно някой от жителите на провинциалните центрове на Афганистан да си мисли да празнува Хелоуин или Свети Валентин. Най-вероятно те не са чували нищо за подобни събития. Ако талибаните осигурят мир и ред в страната и не отидат твърде далеч, хората ще ги подкрепят. Всъщност в провинциите племенните закони все още се поставят над конституцията.

За съжаление едва ли някой ще се заеме да гарантира еднаквото поведение на талибаните на място. Някои от тях вече използват смартфони, докато в някои райони, откъдето са дошли талибаните, е забранено да се слуша музика и да се гледа телевизия. В същото време ръководството на талибаните твърди, че те са престанали да бъдат структура, която световната общност отхвърля заради потисничеството на жените и избиването на етнически и религиозни малцинства. Те обещават да предоставят права на жените, да им позволят да работят и да ходят на училище, стига това да не противоречи на ислямските или афганистанските ценности. В същото време те възнамеряват да ограничат наскоро придобитите от жените свободи, които според тях допринасят за „неморалност“ и „неприличие“.

Талибаните терористи ли са?

Странен въпрос. Разбира се. Достатъчно е да си припомним историята за отвличането на руския лайнер на 3 август 1995 г.

Тогава самолетът Ил-76ТД на казанската компания „Аеростан“ със седем членове на екипажа на борда транспортира товар от боеприпаси от Албания в рамките на споразумение с правителството на Афганистан. Изтребителите на талибаните принудиха руския търговски самолет да кацне в Кандахар. Целият екипаж беше изпратен в затвора, където бяха държани 378 дни в много лоши условия, под натиска на талибаните, които по всякакъв начин ги убеждаваха да приемат исляма.

Екипажът успя да убеди талибаните, че самолетът изисква редовна поддръжка. При проверка се е оказа, че резервоарът е частично напълнен. След залавянето никой не е източвал горивото и това дава възможност да се подготви бягство. Екипажът обезоръжава и завързва охраната, излита и се връща в Русия. За този подвиг екипажът е награден с ордени за храброст, а командирът В. И. Шарпатов и вторият пилот Г. Г. Хайрулин са удостоени със званието Герой на Русия.

След установяването на режима на Ислямския емирство Афганистан се превърна в Мека на ислямския тероризъм, където и „Ал Кайда“, и „Ислямска държава“ намериха убежище, чиято дейност провокира началото на операцията на международните сили „Неунищожима свобода“. След елиминирането на талибанския режим в Афганистан многократно извършваха терористични актове както на територията на Афганистан, така и на територията на Пакистан. Тоест движението използва тероризма като начин за постигане на политически цели.

Възможно ли е да се разберем с талибаните?

Професор Фарзана Шейх каза: „Трябва да се отбележи, че талибаните са научили редица важни уроци от миналото. Например, те очевидно се стремят да избегнат етническата поляризация и гражданската война на всички срещу всички. За разлика от началото на 2000-те, талибаните сега водят преговори с местни командири, лидери на етнически групи и племена. Очевидно талибаните не искат повторение на етническата касапница в Афганистан.

А журналистът Кермани добавя: „Един от уроците, които талибаните научиха през 2000 -те, е, че не трябва да позволяват на международните джихадистки групи да използват Афганистан като база за скриване и обучение, за да атакуват Запада, Русия или държави от Централна Азия. Мисля, че талибаните осъзнаха, че приютяването на „Ал Кайда“ всъщност доведе това да загубят властта в страната. Има много дебати относно степента, в която талибаните действително са прекъснали връзките си с „Ал Кайда“. Сега талибаните се опитват да се докажат като най-добрата алтернатива за Афганистан. Трудността тук е, че преди техните изявления периодично да се отклоняват от действителността ”

Ако вземем тези изявления, както и високата вероятност талибаните да дойдат на власт в рамките на следващите 12 месеца, тогава трябва да преговаряме с талибаните сега.

Не забравяйки, че пророкът Мохамед е казал: „Войната е измама“. Това всъщност прави руското външно министерство през последните три години, предизвиквайки остра критика към либералната опозиция у нас и нейните поддръжници извън нея. Но ние поддържаме дипломатически отношения със САЩ и Великобритания, които открито обявяват Русия за враг. Защо талибаните да са по-лоши?

Мирният район на Афганистан и страните от Централна Азия, който традиционно се нарича „меките подстъпи на Русия“, гарантира мира в този регион, преди всичко у нас. Преследвайки целите си не с военни, а с дипломатически средства, както и с работата на специалните служби, трябва да се има предвид, че Русия традиционно има силни позиции в Афганистан, които трябва да бъдат използвани, като печелят не със сила на оръжие, но със силата на разума. Но да не забравяме и за силата на оръжието.

Може да Ви хареса

СВЯТ

Доналд Тръмп потвърди в понеделник, че администрацията му ще обяви национално извънредно положение и ще използва американската армия за извършване на масови депортации на...

АНАЛИЗИ

Руските въоръжени сили знаят всичко за ATACMS. Но има проблем: Борзенко обясни кой прави глупости Американските медии съобщават, че американските власти са дали разрешение...

ВОЙНА

Ударът, нанесен от украинските въоръжени сили (ВСУ) по Брянска област с американски ракети ATACMS е сигнал, че Западът иска ескалация на конфликта. Това заяви...

ВОЙНА

Снощи американците са нанесли първия ATACMS удар по руска територия. В нищото Снощи натовските въоръжени сили нанесоха удар с шест балистични ракети ATACMS в...