Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ВОЙНА

Западните танкове носят радиоактивна зараза за Украйна

Западните танкове, които се озовават в Украйна, могат да използват боеприпаси с ядро с обеднен уран. Тези оръжия представляват сериозна заплаха за здравето както на военните, така и на цивилното население, защото всеки такъв снаряд е малка мръсна ядрена бомба. Преди това Югославия се сблъска с проблеми с радиоактивно замърсяване от западни боеприпаси. Какви ще са последствията, ако ВСУ започнат да използват уранови снаряди?

Веднага след като Германия и САЩ обявиха решението си да прехвърлят танковетеси в Украйна, Русия предупреди, че ако се използват бронебойни снаряди с ураново ядро, доставката на такива оръжия ще се счита за използване на мръсни ядрени бомби. Константин Гаврилов, ръководител на руската делегация на преговорите във Виена за военна сигурност и контрол над въоръженията, каза тази седмица, че използването на подобни снаряди води до заразяване на района. Той припомни, че подобни инциденти с тези снаряди вече е имало в Югославия и Ирак.

Боеприпаси с уранови ядра могат да се използват от немските танкове “Леопард-2”, британските “Чаланджър-2”, американските“Ейбрамс”, бойните машини на пехотата (БМП) “Брадли” и “Мардер”, щурмовите самолети A-10 и други видове военна техника.

За първи път такива боеприпаси са използвани от германците по време на Втората световна война. През 70-те години на миналия век Пентагонът е изправен пред спешната необходимост да модернизира снарядите, за да се противопостави на модернизираната броня на съветската тежка техника. Обедненият уран е много издръжлив и евтин материал в сравнение с волфрама. Използва се и за броня на танкове и като тежест за балансиране на самолети. Обедненият уран е токсичен и носи радиационна опасност за здравето, ако попадне в тялото.

В бронята на “Ейбрамс” се съдържа уран, но “Политико” пише, че САЩ могат да доставят “Ейбрамс” на Украйна само в модификация без уранова броня, тъй като тази класифицирана технология не е предназначена за експортни версии на превозното средство. Но що се отнася до снарядите с уранови ядра, изданието не съобщава нищо по въпроса. Въпреки това САЩ имат експортни версии на снаряди с волфрамови сърцевини. Те са по-твърди от урана, но по-скъпи.

Експертът по ядрена енергетика Алексей Анпилогов обясни, че урановите ядра повишават ефективността на боеприпасите поради високата си плътност и способността да се запалват при контакт с въздуха под въздействието на високи температури (пирофорност). „Когато снарядът удари бронята, неизбежно се създава висока температура – кинетичната му енергия се превръща в топлина и започва самоподдържащо се изгаряне на урана“, казва Анпилогов.

Според него обвивката на снаряда е изработена от меко олово, мед или месинг, а в средата има уран. „Когато възникне удар, мекият метал създава вид смазка, така че ядрото да проникне в бронята“, добавяекспертът. “Пирофорният характер на урана като радиоактивен елемент води до факта, че прахът, образуван по време на експлозията, се утаява върху структурата на оръжията, белите дробове на войниците и околностите. Всичко това се носи от вятъра на доста сериозни разстояния. Въпреки че снарядите използват обеднен елемент, все пак е много опасно, ако влезе в човек”, разкрива той.

Анпилогов припомни, че САЩ активно са използвали снаряди с уранови ядра по време на операция „Пустинна буря“ през 1991 г., в Югославия през 1999 г. и по време на нахлуването в Ирак през 2003 г. Това стана ясно, след като американските военни започнаха масово да изпитват симптоми на лъчева болест. „Пентагонът се опита да не го разтръбява, въпреки купчината съдебни дела. Но в същото време населението на Ирак и Югославия получи огнище на рак. Вашингтон, разбира се, отрече участието си в това“, припомня експертът.

През 2021 г. хиляди сърби започнаха съдебна битка срещу НАТО, за да искат репарации за бомбардирането на Югославия със снаряди с обеднен уран. Последствията от тези атаки се наричат “Балкански синдром”. В региона е настъпила екологична катастрофа и е отбелязан ръст на онкологията.

Според сръбския учен академик Любиш Ракич количеството обеднен уран, попаднал на територията на балканските държави по време на агресията на НАТО, би било достатъчно за създаването на 170 атомни бомби, подобни на тази, която САЩ хвърлиха над Хирошима на 6 август 1945 г. По-рано Япония поиска от САЩ компенсация за екологичните щети след тренировъчните стрелби на самолети със снаряди с ядро от обеднен уран в Окинава.

Според Анпилогов боеприпасите с обеднен уран имат същите свойства като мръсна ядрена бомба (всеки конвенционален снаряд, който разпръсква радиоактивни вещества във взривна вълна), само че при по-ниска концентрация. „Според някои оценки в Ирак и Югославия са използвани няколкостотин тона такива боеприпаси. А това сериозно надвишава обема на всяка възможна мръсна ядрена бомба “, отбелязва експертът.

Военният експерт, член-кореспондентът на Академията на военните науки Александър Бартош добавя, че използването на снаряди с уранови ядра не може да бъде открито дистанционно. „Радиоактивното излъчване от тези снаряди е достатъчно ниско, за да бъде открито от съответните инструменти.Следователно е възможно да се разбере дали се използват уранови снаряди или не в Украйна или от танкист-дезертьор, или ако нашите военни ще заловят западен танк и ще намерят в него комплект уранови снаряди. И в двата случая това ще бъде доказателство за използването на оръдейни снаряди с елементи, съдържащи уран“, обясни Бартош.

Той също така смята, че е преждевременно да се смята, че “Ейбрамс” ще бъде доставен в Украйна без специална уранова броня.„Може би в началото американците наистина ще доставят танкове с конвенционална броня и без уранови снаряди, за да ни замажат очите. Но с времето ситуацията може да се промени,” казва Бартош.

Експертът е съгласен, че използването на уран е изпълнено със сериозни последици за местното население на Украйна. Но в същото време той не изключи, че украинският президент Зеленски умишлено ще принуди ВСУ да използват боеприпаси с уран. „Не трябва да се очаква нищо друго от киевския режим на фона на сегашното положение на Украйна като територия, от която произтичат много биологични, химически, бактериологични и радиоактивни опасности“, казва Бартош.

Според него международните конвенции не забраняват използването на снаряди с уран, но това е изключително опасно оръжие. „В онези райони на Югославия, където са използвани уранови снаряди, смъртността на местните жители от левкемия и други видове рак се е увеличила с 20-30%. Затова напълно подкрепям изявлението на нашето външно министерство, че използването на този вид оръжие е равнозначно с мръсна бомба – няма ядрена експлозия, но радиоактивното замърсяване ще бъде доста високо “, заключи той.

Друг източник на ядрена заплаха могат да бъдат украинските АЕЦ, които ВСУ превръщат в складове за оръжие. Както отбеляза Александър Малкевич, член на Обществената камара, ръководител на катедрата по журналистика и масови комуникации в Херсонския държавен университет, Украйна не спазва „поне някои закони на войната“. Следователно всяка авария в АЕЦ ще даде повод на Киев да обвини Русия като „ядрена заплаха за Европа“, убеден е експертът. „И всичко това, защото задачата на Украйна е да въвлече НАТО в пряк сблъсък с нас чрез такива абсолютно провокативни действия“, заключи Малкевич.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да Ви хареса

СВЯТ

BRICS може да се превърне в алтернатива на Европейския съюз (ЕС) за Германия. Това каза пред „Известия“ депутатът от Бундестага Райнер Ротфус на 17...

ТЕХНОЛОГИИ

Олег Макаренко: Защо роботът на Google пожела човека да умре? Олег Макаренко е предприемач, блогър, основател на уикипроекта Руксперт и на онлайн списанието PolitRussia.com....

СВЯТ

„Краят на една ера“: Заедно с администрацията на Байдън спира и достъпът на ЛГБТК+ общността до властта Краят на администрацията на Байдън ще доведе...

СВЯТ

Тръмп обяви война на „вражески“ медии – сайтове, вестници и телевизии. Сваля им кожата с дела за милиарди По-малко от два месеца преди новоизбраният...