Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ВОЙНА

Русия взе мерки. Защо украинските военни започнаха да крият „Пейтриът“?

В Киев се прехвърлят допълнителни зенитно-ракетни комплекси „Пейтриът“. Те се появиха в Украйна преди шест месеца и вече могат да се обобщят някои резултати. Как ВСУ използват скъпи американски системи за ПВО?

“Само той може да се справи”

В края на ноември германският посланик в Киев Мартин Йегер потвърди, че през зимата Киев ще получи система „Пейтриът“ от Берлин. Очевидно става дума за една батарея: команден пункт, радарна станция и до осем пускови установки. ВСУ вече разполагат с поне две такива батареи.

Но това явно не е достатъчно. Зеленски поиска 50.

“В момента това е единствената западна система за противовъздушна отбрана, която може да работи срещу балистични ракети като “Искандер” или “Кинжал”, обяснява военният наблюдател и основател на сайта “Военна Русия” Дмитрий Корнев. “Въпросът е и с каква ефективност“, допълва той.

Американските системи за ПВО принадлежат към така наречената обектова противовъздушна отбрана. Тоест защитават конкретен неподвижен обект. Известно е, че една батарея е в Киев. Има различни предположения за това къде са другите. Една от версиите е летището в Староконстантиновка, откъдето излитат украинските Су-24 с крилатите ракети „Сторм Шадоу“ и „Скалп“.

Друг вариант е Одеса. Там има голям транспортен възел, през който се изнася зърно и се получава оръжие. „Блумбърг“, между другото, съобщи, че Германия възнамерява да предостави на Украйна системи за ПВО, за да прикрие транспортирането на зърнени култури.

Танц с “Кинжали

Говорителят на украинските ВВС Юрий Игнат каза, че се предполага, че „Пейтриът“ може да свали 15 хиперзвукови „Кинжала“ едновременно. Не даде никакво потвърждение.

Освен това той твърди, че на 13 май украински екипаж на американска система за ПВО е ударил няколко руски военни самолета над района на Брянск. Руското министерство на отбраната не знае нищо за това.

“Не е ясно как в този случай могат да бъдат използвани много обемистите “Пейтрът”, казва Корнев. “Тази система трябва да бъде доставена на обекта, разгърната, подготвена за бойна работа. Трябва да се положат кабели, да се пуснат спомагателни енергийни агрегати отделни ремаркета. Немският „Ирис-T“ е много по-мобилен.”

Американската система за ПВО не е предназначена за бързи движения. Обикновено стои няколко дни от една позиция.

“Следователно, авиацията или космическото разузнаване могат да го засекат. След това – удар, който вероятно се е случил близо до Киев през май”, отбелязва експертът.

Според руското министерство на отбраната недалеч от украинската столица многофункционална радарна станция и пет пускови установки „Пейтриът“ са били „ударени и унищожени“ от „Кинжал“. САЩ признаха щетите, но не и че са критични.

Експерти, включително западни, посочват: колкото и добър да е „Пейтриът“, той е уязвим. Като всяка система за противовъздушна отбрана, при включване на радарната станция системата за ПВО се демаскира. И ако в този момент във въздуха има и летящ радар, и щурмови самолет с хиперзвукови ракети, атаката ще бъде ефективна.

Както и да е, от май, според самите украински военни, „Патриотите“ не са свалили нито един руски самолет.

“Най-вероятно нашето командване е предприело някои мерки, за да предотврати този вид атака. Може би е било възможно да се осигури повече или по-малко постоянен контрол на самолета за радарно откриване и управление на далечни разстояния A-50. Или са въвели повече ред в организацията на полети. Всеки проблем се решава комплексно”, смята Корнев.

“Имат нужда от повече такива”

Днес в Киев не рискуват да преместят на фронтовата линия не само „Пейтриът,“ но дори и танкове Ейбрамс – пазят скъпата американска техника.

А съществуващите системи за ПВО и ракети все още са недостатъчни – дори и с нови доставки. Това е вторият основен недостатък на американската система за ПВО.

“Високата цена води до недостиг на количество. Това се отнася както за самите комплекси, така и за боеприпасите”, уточнява Корнев.

В същото време тези страни, които наистина биха могли да споделят с Киев уникални за Запада системи за противовъздушна отбрана, не бързат да го направят.

Говорим преди всичко за производителя – САЩ, но не само за тях. През юни стана известно, че Полша ще похарчи 15 милиарда долара за закупуване на 48 ракети-носители. Това са около осем батерии. Не се планира нито един от тях да бъде прехвърлен в Украйна.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Може да Ви хареса

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

ПОЛИТИКА

“ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци и бандити, които му...

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за “много приятна среща” Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...