Силните на деня се събират и координират в атака срещу короната на Саудитска Арабия, в лицето на принц Мохамед бин Салман, подпомагани от ЦРУ и влиятелни фигури в световни медии, пише Дариус Шахатмасеби. Но какво всъщност стои зад това влошаване на двустранните и многостранните дипломатически отношенията и какви могат да са последиците?
След бруталното убийство на журналиста от „Вашингтон поуст“ Джамал Хашоги, чието развитие Булмедия следи, западните медии и различни институции, включително ЦРУ, изглежда обърнаха гръб на саудитския принц Мохамед Бин Салман (известен с акронима МБС на запад). В отговор на скандала, Гардиън пусна видеоклип. В него водещият Оуен Джоунс озаглави „Саудитска Арабия е една от най-големите заплахи на Земята. Време е да спрем да подпираме отблъскващия й режим. Гардиън не беше сам в това осъждане. „Крайно време е да сложи край на безнаказаността в Саудитска Арабия“, пише Хана Ал-Камри за Ал Джазира. „Време е Саудитска Арабия да каже истината за Джамал Хашоги“, твърди Редакционният съвет на „Вашингтон поуст“. Журналистите от Политико използваха заглавието „трагедията на Джамал Хашоги“.
Дори тинк танкове като Съвета за външни отношения и Атлантическия съвет издадоха статии, критикуващи Саудитска Арабия след смъртта на Хашоги.
Редица фирми започнаха да се отдръпват от саудитските инвеститори и пари след смъртта на журналиста. Включително най-големите медийни компании като Ню Йорк Таймс, главният редактор на Икономист Зани Минтън Бедос, Ариана Хъфингтън, Си Ен Ен, Си Ен Би Си, Финеншъл Таймс, Блумбърг, главният изпълнителен директор на Google Cloud и много други.
ЦРУ заключи, че МБС лично е осъдил на смърт Хашоги. Антониу Гутериш, генералният секретар на ООН, също отдели време от своя график, за да изрази загрижеността си за потвърждаването на убийството от Саудитска Арабия.
По времето на скандала бившият директор на ЦРУ Джон Бренан отиде в MSNBC, за да заяви, че смъртта на Хашоги ще бъде падането от власт на принц Мохамед бин Салман. Освен това американският сенат гласува в подкрепа на прекратяването на американската помощ за Саудитска Арабия във войната срещу Йемен, директен удар срещу Мохамед бин Салман.
Единственият човек, който сякаш продължаваше да поддържа подкрепата на Америка за МБС, дори след всички публични доказателства срещу MBS, бе самият американски президент. Така след години на бомбардиране на Йемен, спонсорирането на терористични организации в Близкия изток, Азия и Тихия океан, защо сега нараства силна опозиция срещу ръководството на Саудитска Арабия?
Да не забравяме, че западните медии са прекарали години, инвестирайки в тежка PR кампания, за да обрисуват МБС като „реформатор“.
Бившият съветник по националната сигурност от времето на втория мандат на Барак Обама, Сюзън Райс написа статия в „Ню Йорк Таймс“, в която тя нарече МБС „партньор, от когото не можем да зависим.“ Райс заключава, че принцът „не е и вече не може да бъде смятан за надежден партньор на Съединените щати и на нашите съюзници.“
Но на какво се дължи това? Дали причината не е тази, че принца е отговорен за някои от най-жестоките нарушения срещу човешките права в собственото си царство, както и в Йемен? Дали заради подкрепата на МБС за групи като Ислямска държава и ал-Кайда?
Не, според Райс, ние „не трябва да прекъсваме важните си отношения с царството, но трябва да обясним, че не може да бъде както обичайно, докато принц Мохамед продължава да упражнява неограничена власт„.
Ще забележите, че последният сегмент от изказването на Райс почти отразява дума по на дума това на бившия директор на ЦРУ, Бренън по MSNBC, който казва, че:
„Мисля, че в крайна сметка нещата ще се развият така. За нас е много важно да поддържаме отношенията със Саудитска Арабия. И ако Мохамед бин Салман е раковото образувание тук, добре, трябва да можем да намерим начини за премахването на рака и да продължим напред с тези отношения, които са от решаващо значение за регионалната стабилност и нашите национални интереси“.
В действителност вероятно това е въпросът, заради който западните медии и правителствените съветници атакуват принца. Вземайки предвид факта, че самият той твърди, че е имал роля в жестокото убийство на един от своите собствени журналисти (Саудитска Арабия е изтезавала и убила друг журналист непосредствено след „Хашоги“, но западните медии са мълчаливи за този инцидент) принцът не е атакуван заради безразсъдното му незачитане на човешките права. Анализ на мирогледа на Райс, всъщност показва, че ако САЩ решат да накажат МБС, той вероятно ще „се държи по-безотговорно, за да демонстрира своята независимост и възмездие срещу някогашните си западни партньори“.
Тоест проблемът с принц Салман не е, че той е масов убиец и военнопрестъпник, а в това, че той е твърде „независим“ за желанията на Съединените щати.
Миналата седмица Саудитска Арабия и другите големи петролни производители се срещнаха във Виена на последната голяма годишна среща на ОПЕК. Както отбелязва списание Foreign Policy, Саудитска Арабия остава най-големият производител на петрол в ОПЕК, но трябва да се бори със САЩ и Русия, които „изпомпват петрол с рекордни нива“. Заедно трите страни са най-големите производители на петрол в света, което означава, че всяко координирано решение между тези три държави може да бъде монументално.
Изглежда обаче, че една от трите ще извади късата клечка, докато другите две започват да образуват по-близко приятелство. Както анализира Foreign Policy:
„Но Саудитска Арабия има по-голямо значение във Виена, отколкото просто стабилизиране на цените на петрола. Признавайки, че вече не може да оформи глобалния петролен пазар сама, а по-скоро се нуждае от сътрудничество с Русия, Саудитска Арабия се надява да формализира ad-hoc споразумение между ОПЕК и Москва, започнало през 2016 г., време когато ниските цени на петрола са заплаха за зависимите от неговата продажба режими. Това неформално споразумение изтича в края на годината, но саудитците биха желали участието на Русия в картела да стане по-трайно. “
Руски представители сигнализират за намерението си да формализират това споразумение от доста време. Като се има предвид анти-руската кампания в западните медии, не е трудно да се навържат отделните точки.
По-рано тази година Русия и Саудитска Арабия обявиха, че ще „институционализират“ двугодишното двустранно споразумение за координиране на обемите на производство на петрол, за да запазят предимството си на световния пазар.
Докато американският президент Тръмп подкрепя принца по време на тази „криза“, истината е, че САЩ са си сами виновни. Не много отдавна Тръмп съобщи, че е казал на Саудитския крал Салман, че царството му няма да издържи две седмици без подкрепата на САЩ.
Саудитска Арабия се учи доста бързо от грешките си и в крайна сметка тя може да си позволи да плати, за да не носи всичките си яйца в една кошница на геополитическа суперсила.
Саудитска Арабия се интересува все повече от Москва, откакто крал Салман направи историческо посещение в руската столица през октомври 2017 г. Докато Тръмп се фукаше открито за рекордните си сделки за оръжие със Саудитска Арабия, истината е, че споразуменията за оръжие от 110 милиарда долара е по-точно писмо за намерение, но не и действителни договори. Поради това сделката между САЩ и Саудитска Арабия все още предстои да бъде направена, докато Саудитска Арабия преговаря с Русия за закупуването на своя система за противовъздушна отбрана С-400. Това е (както отбелязва Вашингтон поуст) въпреки повтарящите се американски искания към Саудитска Арабия да се откаже от руското въоръжение.
Икономическата заплаха, която една „независима“ Саудитска Арабия под ръководството на МБС представлява за Вашингтон, е само върха на айсберга и може да има ефект на домино. Според CNN, Русия и Саудитска Арабия „са в голямо съревнование за това кой ще бъде най-големият доставчик на Китай, който е най-големият вносител на суров петрол“.
Откриването на китайския петро-юан представлява сериозно главоболие за Вашингтон и неговия контрол над Саудитска Арабия. Според Карл Уайнбърг, главен икономист и изпълнителен директор на HF Economics, Китай ще „принуди“ Саудитска Арабия да търгува с петрол в китайски юани вместо долари. Трябва да се има предвид, че Китай вече надмина САЩ като „най-големия вносител на петрол в света“ и тези директни атаки срещу щатския долар ще имат огромни последици за сегашния световен резерв.
Ако Саудитска Арабия се качи на борда на китайския петро-юан, в крайна сметка останалата част от ОПЕК ще я последва, а САЩ няма да имат друг избор освен да обявят, че всички тези страни се нуждаят от свобода и демокрация.
Следователно, изместването на МБС и замяната му с друг принц, който не се отклонява твърде далеч от желанията на американския империализъм, може да влоши отношенията със Саудитска Арабия и противниците на Вашингтон, в лицето на Русия и Китай.
След като се уверихме, че американските медии и ЦРУ не са против Мохамед бин Салман заради дългогодишния списък с нарушения на правата на човека, въпросът тогава е: защо? Защо сега и по този начин решиха да насочат вниманието към принца и да го осветят такъв, какъвто е.
Ясно е, че движещата сила зад тази медийна атака е малко по-сложна, отколкото се вижда на повърхността.
Може да Ви хареса
ФОКУС
Джефри Сакс пред Фьодор Лукянов: Тръмп няма стратегия накъде ще води Америка, но не е войнолюбец и ще търси мирно решение за Украйна Интервю...
ПОЛИТИКА
Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноем и Доналд Тръмп танцуват на песента “Уай Ем Си Ей” (“Y.M.C.A.”) на предизборна проява в Оукс, щата...
БЪЛГАРИЯ
🇷🇺 Сутринта на 12.11.2024г ▪️ В района на Курск щурмови групи на нашите войски напреднаха в района на селището с тежки боеве. Дарино, Новоивановка...
ВОЙНА
Днес има няколко ключови подводни интернет опори, които играят особено важна роля в глобалната мрежа: SEA-ME-WE 3 и SEA-ME-WE 5: Кабели, свързващи Югоизточна Азия,...