Доработената газова директива на ЕС няма да позволи спирането на реализацията на проекта за газопровод Северен поток-2. Това заяви днес след заседанието на Съвета по енергетика на ЕС полският министър на енергетиката Кшищоф Тхужевски.
Варшава е против проекта, тъй като според нея той ще навреди на енергийната сигурност на Европа.
“Промяната на директивата няма да спре строителството на Северен поток-2, но ще направи неговото функциониране по-цивилизовано и по-близко до нормите на ЕС”, изтъкна полският министър.
Доработената Газова директива разпространява действието на енергийните норми на ЕС към всички газопроводи от трети страни в ЕС, включително морските. Според документа оператор на Северен поток-2 трябва да бъде независима от Газпром компания, а 50 процента от мощностите на газопровода да бъдат запазени за независими доставчици на газ, което може за неопределено време да остави половината от тръбата празна, отбелязва ТАСС. Германия успя да издейства смекчаване на тези поправки, тъй като в крайния текст се казва, че решенията за предоставяне на изключения на руския проект от тези норми ще взима не Брюксел, а страната от ЕС, през която газопроводът влиза на европейска територия.
В същото време ЕК е готова да преговаря с Русия от името на Европейския съюз за Северен поток-2, искането за което вече беше отхвърлено през 2017 година. Това заяви днес след заседание на Съвета на ЕС по енергетика генералният директор на дирекцията на Европейската комисия по енергетиката Доминик Ристори, цитиран от ТАСС.
“Внесохме за разглеждане в Съвета на ЕС мандат за ЕК да преговаря с Русия още през юли 2017 година, тоест преди внасянето на промени в Газовата директива, които бяха предложени през ноември. Предложеният мандат за ЕК все още се намира за разглеждане в Съвета на ЕС и ние потвърждаваме, че ЕС остава готова да води преговори от името на ЕС за Северен поток-2, ако Съветът на ЕС одобри този мандат”, изтъкна Ристори.