Естония и Литва влязоха в еврозоната с фиксиран валутен курс, с България ще е същото, уверява зам.-шефът на ЕК Валдис Домбровскис.
България вероятно ще влезе в „чакалнята“ за еврото още тази година, но не в края на април, както се очакваше, а наесен. Това става ясно от интервю на Валдис Домбровскис, зам.-председател на Европейската комисия. Преди дни лицето Борисов изненадващо обяви нареждането, което е получил, че София ще забави темпото на подготовката за еврозоната, тъй като по темата трябвало да има обществен консенсус.
„Следим развоя в България. Засега не съм имал възможност да обсъдя въпроса с премиера Борисов. Министър Владислав Горанов ме увери, че всичко продължава и страната се подготвя за влизане в ERM II, може би не с първоначално поставената цел – края на април, а няколко месеца по-късно“, коментира Домбровскис. Той посочи, че не вижда причини за отлагане на влизането на България в преддверието на еврозоната. Еврокомисарят увери, че страната ни ще влезе в „чакалнята“, и после и в самата еврозона със сегашния курс на лева, който е фиксиран към еврото.
„От досегашната ни практика всички държави, които са се присъединявали към валутния механизъм с фиксиран валутен курс, са приключвали процеса по влизането си в еврозоната със същия фиксиран курс – независимо дали е ставало дума за валутен борд или друг вид механизъм. Няма причина да се мисли, че при България събитията ще се стекат по различен начин“, изтъкна еврокомисарят.
„Логиката на Маастрихтските критерии е такава, че страните трябва да показват макроикономическа стабилност. Ако посегнете към валутния курс, веднага нарушавате баланса и се проваляте в изпълнението на макроикономическите изисквания. Няма икономическа логика да се притискат страните членки да променят своите валутни курсове. За държавите, които имаха фиксирани валутни курсове – като Естония и Литва, беше разрешено да запазят установените в техните режими курсове до присъединяването към еврозоната. За България ще бъде същото. На страната ще ѝ бъде позволено да използва фиксирания курс, който действа в момента. Българската икономика функционира добре с курса, установен от борда. Поне от гледна точка на ЕК аз не виждам причина за промени. Нищо не пречи на държавата да поддържа фиксиран курс“, категоричен е Домбровскис.
Той обясни и защо България бе задължена успоредно с присъединяването към „чакалнята“ – ERM II, да участва и в Механизма за тясно сътрудничество с ЕЦБ, а после и в самия банков съюз: „Да, България е първата. Но преди това банковият съюз не бе създаден. Имаше големи дискусии как изобщо да бъде организиран процесът по приемане на еврото в условия на съществуването на банковия съюз и решението беше да се изисква от страните да влизат в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. Това ще се прилага и за всички държави, които последват България по пътя към валутния механизъм. Както знаете, Хърватия също трябва да влезе в тясно сътрудничество, когато се присъедини към ERM II.“
На въпрос възможно ли е премиерът Борисов да е заговорил за забавяне, защото още не е изпълнено едно от условията за допускане до „чакалнята“ – две банки ( ПИБ и Инвестбанк, бел. ред.), да подсилят капитала си, Домбровскис отговаря: „Това е въпрос, който е в обсега на Европейската централна банка и въпросът трябва да бъде адресиран към нея. Министър Горанов ме увери, че всичко върви в добра посока“.