Турция ще отвори границата със Сирия за свободно преминаване и няма да спре сирийските бежанци да отидат в Европа.
Това написа в профила си в „Туитър“ Раджип Сойлу, кореспондент за MiddleEastEye.
Информацията се появи както в Reuters, така и в ТАСС. Пред руската агенция турски държавен служител е заявил, че властите са решили да не спират сирийските бежанци, които искат да стигнат в Европа по море или суша. Специално става въпрос за хора, бягащи от Идлиб.
За момента няма официално потвърждение за смяна на политиката на Турция. Все пак трябва да се отбележи, че от седмици президентът на Турция Реджеп Ердоган намеква, че може вече да не спира сирийските бежанци.
Преди дни турският президент заяви, че ще се срещне с Владимир Путин, Ангела Меркел и Еманюел Макрон на 5-ти март, като мястото на срещата не е обявено засега.
Десетки турски войници бяха убити край Идлиб през този месец след нападения от страна на подкрепяните от Русия сирийски сили.
Турската полиция, бреговата охрана и граничните пунктове са били инструктирани да бездействат в случай на увеличаване на потока от бежанци към Европа.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган многократно е заплашвал ЕС да отвори врати за бежанците към Европа. През октомври миналата година турският лидер обеща да направи това, ако Брюксел определи операцията на Анкара в Сирия „Извор на мира“ като военна.
В началото на ноември Ердоган заяви, че Анкара ще трябва да отвори вратите за Европа за сирийските бежанци, ако ЕС не помогне на Турция при тяхното дислоциране.
А в Гърция вече има бунтове заради подготвяни нови лагери.
Междувременно, Европейският съюз наложи санкции срещу двама високопоставени служители от турската петролна корпорация (TPAO) във връзка с незаконните сондажни дейности на Турция в изключителната икономическа зона на Кипър, съобщи гръцкият вестник „Катимерини“.
Рязката ескалация на напрежението идва след като Турция и Русия не успяват да се договорят за новата ситуация в Идлиб. Преговори имаше в Анкара е в четвъртък, но и те приключиха без постигане на споразумение за прекратяване на огъня.
На практика за случилото се носи отговорност и Русия, тъй като нейната авиация контролира небето над Сирия и действията на пилотите на Асад.
През последните дни Москва все по-остро критикуваше Анкара, а в четвъртък държавната телевизия съобщи, че турски военни специалисти използвали преносими зенитни ракети в опити да свалят руски или сирийски самолети над Идлиб.
След полунощ българско време турската артилерия започна да унищожава сирийски военни обекти. Армията е поставена в повишена бойна готовност. Но това се възприема най-вече като сигнал към Русия, че Турция няма да отстъпи и трябва да се намери компромис поне за защита на цивилното население, за да спре да бяга към турската граница. Напрежението все още е в рамките на възможностите да се управлява, дори ако се сбъднат прогнозите от последните часове, че парламентът в Анкара може в петък да обяви война на Сирия.
Сред първите коментари се появи тезата, че Ердоган иска със заплахата за отвори границите да притисне ЕС най-после да заеме по-решителна позиция за случващото се в Идлиб. Но реалността е, че нито ООН, нито ЕС разполагат с нужните за такава критична ситуация сили. Единственият фактор остават САЩ.
В четвъртък сенаторът Линдзи Греъм призова за създаване на зона, забранена за полети над Идлиб. Той каза, че президентът Доналд Тръмп трябва да направи нещо, за да спре избиването на цивилно население и бомбардирането на болници от силите на Асад, подкрепяни от Русия и Иран.