Още събота вечерта анализаторите обсъждаха колко американските военни, които се завръщат в Афганистан в размер на 5000 души, ще забавят победоносния поход на талибаните. Съответната заповед беше издадена от Джо Байдън, мотивирайки я с необходимостта да се гарантира сигурността на съкратения дипломатически персонал.
И въпреки че никой не се съмняваше, че прехвърлянето на властта в страната под контрола на талибаните в крайна сметка е неизбежно, бяха изложени различни съображения доколко решението на президента на САЩ ще го забави. Повечето оценки варираха от няколко седмици до няколко месеца.
До неделя сутринта стана ясно, че всички тези експертни и почти експертни прогнози могат да бъдат изхвърлени в кофата за боклук. За един ден, за броени часове, двадесетте години усилия, които Западът положи за борба с талибаните и озападняването Афганистан, се разпаднаха на прах и се срутиха като къща от карти.
Мащабът и скоростта на случващото се са такива, че въпреки че този резултат отдавна беше очевиден за всички, днешните събития предизвикаха шок и ужас страх. Те се оказаха толкова големи, че на практика не се чуват отровни и злоради коментари за САЩ, които претърпяват грандиозен срамен провал пред целия свят.
Разбира се, разбирането за това кой идва на мястото на американците и тежките последици, свързани с това, играе роля . Въпреки обещанието на талибаните да не потискат онези, които са служили на предишното правителство, и изявлението им за смекчаване на позицията за мястото на жените в обществото, няма съмнение, че Афганистан ще бъде изправен пред репресии и екзекуции. А съдбата на афганистанските жени все пак не е за завиждане.
Архаиката е завладяла съвременната цивилизация – и без значение как се отнасяте към Запада, невъзможно е да се радвате на този факт.
Въпросът обаче не е само в суровите и кървави афганистански реалности и не в съчувствието към гражданите на нещастната страна, които се завръщат в далечното Средновековие.
Събитията в неделя бяха също толкова поразителни, защото дадоха на света много ясна представа за това какъв би могъл да бъде и какъв най-вероятно ще е окончателният крах на американската глобална хегемония.
Преди тридесет години СССР престана да съществува и сред тогавашните обстоятелства от особен интерес и до днес е бързината и безмилостността, с която всичко се случи. Буквално имаше просто световна свръхсила, която доминираше половината от земното кълбо, а няколко месеца по-късно тя беше заменена от конгломерат от нови държавни образувания, които бяха в хаос и често обсипани с кръв.
Обикновено се опитват да осмислят причините, поради които всичко се е случило по този начин. Прибягват до ярки метафори на колос с глинени крака и напълно изгнила система отвътре, чиято фасада се е срутила последна.
Още по-важен обаче е простият факт, че понякога се случва така: привидно непоклатимата система се срутва със светкавична скорост – върху главите на обикновените хора, като не им дава нито възможност да се подготвят, за да избегнат най-лошото. Човек се оказва просто песъчинка, пренесена от историческа буря през всички ужаси, разрушения и смърт.
Това, което се случва сега, недвусмислено подсказва, че загубата на глобалния статус на хегемон от САЩ може да последва точно този сценарий – ще се окаже, че това не е постепенно слизане от престола на свръхсила с предаване на функции, инструменти и лостове от други геополитически сили, а ще се превърне в неконтролируем бърз срив.
През последните десетилетия Афганистан, в схващането на голяма част от света, се превърна в почти чужда територия в своята неразбираемост, постоянно воюваща и живееща по абсурдни допотопни правила. И с нещо, което е толкова неразбираемо, е трудно да изпиташ искрена емоционална връзка. Така че новините от там, дори и най -трагичните, традиционно предизвикаха официален отговор: „Да, да, това е ужасно, не трябва да забравим да купим бисквити за чай“.
Събитията в неделя накараха огромен брой хора по целия свят наистина да разберат афганистанците и да усетят тръпки по кожата си. В техните страни няма талибани, но САЩ играят огромна роля в живота там. За едни те са водещ търговски партньор, за други – геополитически властелин, за трети – окупационни сили, за четвърти – емитор на основната световна валута, върху която цялата национална икономика е здраво обвързана.
И всички тези хора сега не могат да не се чудят: какво ще стане, ако силата на Съединените щати се срине толкова бързо в други области – и как това ще им се отрази конкретно?
Много милиони днес осъзнаха, че геополитическите катастрофи от такъв мащаб причиняват политически, социално-икономически и военни цунамита, които се разпръскват във всички посоки и могат да достигнат до най-проспериращите и тихи ъгли. И приложиха това осъзнаване в собствения си живот. И се уплашиха.
За Русия, където значителна част от обществото е преживяла разпадането на Съветския съюз, случващото се се е превърнало в ясно предупреждение, че светът е заплашен от още по-голям катаклизъм от този, който преживяхме преди 30 години.
Вярно е, че има добри новини за нас.
Ако човек сам на практика няма възможност да избегне такива мащабни исторически предизвикателства, когато попадне в полето на тяхното действие, тогава цели държави понякога имат такъв шанс. За да направят това, се изисква, наред с други неща, високо ниво на способност за автономно съществуване – и да бъдат въоръжени до зъби.
Както знаете, Русия работи активно и в двете посоки.