Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Големият преход на Европа: ЕС има сериозни проблеми, но е рано да се говори за залез

Наскоро известният американски експерт Патрик Бюканън (бивш съветник на президента Ричард Никсън, бивш кандидат-президент, автор на няколко книги, основател и редактор на списание “Американски консерватор”) публикува статия, озаглавена „Западането на Европа“, в която за пореден път отбелязва, че бъдещето принадлежи на Азия. Позицията на Америка към Китай и Индийско-Тихоокеанския регион е постоянна величина, докато Европа е минало (няма единство, НАТО отслабва и т.н.).

И тук възникват два въпроса. Първо, наистина ли положението в Европа е толкова лошо или пациентът е по-скоро жив, отколкото мъртъв? Второ, напуска ли Америка Европа?

Когато се занимаваме с първия въпрос, веднага ми идва на ум класическото произведение на Освалд Шпенглер „Залезът на Европа“. Оттогава обаче много се е променило: Европа успява да преживее разрушителната във всеки смисъл на Втората световна война, да влезе в интеграционния цикъл под формата на Европейския съюз. Ситуацията днес е коренно различна, дори само защото става дума не за Европа на държавите, в която всеки е против всеки, а за обединено европейско цяло с единна европейска валута и наднационални институции на властта.

С други думи, ако днес Европа тръгва надолу, го прави от по-висок етаж (на Европейския съюз). Въпреки че вероятно е твърде рано да се говори за упадъка на ЕС: сегашното състояние на Съюза, което Бюканън смята за залез, може по -скоро да бъде описано като етап на голям преход с неизвестен резултат (този етап съвпада с преходния период на цялата система от международни отношения, поради което напрежението по света само се повишава). Европа може да върви както по пътя на дълбоката дезинтеграция (разпадането на ЕС и отделните държави), така и по пътя на федерализацията (пълна или частична, при която привържениците на националния суверенитет или ще се окажат извън ЕС, или ще живеят в рамките на блок според различни правила в сравнение с интегрираното ядро).

В същото време Брекзит и конфронтацията между Брюксел и Варшава и Будапеща (която се задълбочи особено след приемането в Унгария на закон, забраняващ пропагандата на ЛГБТ идеологията, и решението на Конституционния съд на Полша за съюза.) трябва да се разглеждат като тласък към приемането на окончателното решение за бъдещето на Европейския съюз.

Тогава възниква въпросът: кой сценарий е по-вероятен? Скептиците ще кажат, че първо, ЕС няма идеология за развитие и идеята за ценностна сила се изражда в разрушителна постмодернистична концепция за неограничена толерантност, която отблъсква традиционно консервативните общества. Второ, епичната епидемия на коронавируса показа, че в критична ситуация всеки в Европа е за себе си и институциите на Европейския съюз са неефективни. Трето, етническото лице на Европа се променя пред очите ни и мигрантите започват да налагат своите порядки върху него (припомнете например писмото на френските генерали).

И накрая, има остър лидерски дефицит в Стария свят. Френският президент Еманюел Макрон се опитва да вдигне знамето на обединена Европа, но той не е Наполеон. Дългогодишният германски канцлер Ангела Меркел също не беше нещо забележително по отношение на политическата харизма и тежест, а тези, които я заменят, дори не достигат и нейното ниво.

Оптимистите ще възразят: според Евростат европейската икономика се е възстановила от карантинните мерки и изолацията по-бързо от очакваното, потребителските разходи растат – хората са се върнали в магазини, хотели и места за почивка. И като цяло динамиката на БВП на ЕС, ролята на еврото като световна валута ни позволяват да говорим за сериозен резерв от икономическа сила и влиянието на блока. Европейските наднационални институции, въпреки цялата бюрокрация и сложността на вземането на решения в тях, са в състояние да намерят компромиси дори в най-трудните ситуации. Проблемът с европейските лидери съществува, но програмата за интеграция продължава да живее.

Например, наскоро отново се заговори за необходимостта от създаване на армия на ЕС. Ръководителят на Европейската комисия откровено каза: „Нуждаем се от Европейски съюз за отбрана“. И тогава е време да отговорим на втория въпрос на статията, за ролята на САЩ.

От една страна, Вашингтон не е против да се възползва от европейците (да ги подложи на ударите) в борбата си с Китай и Русия – не случайно Джо Байдън пътува в чужбина и конструира „Среща на високо равнище на демокрациите“, за да се бори с глобалното авторитарно зло. Освен това в Европейския съюз САЩ имат безкрайно верни съюзници в лицето на Полша и балтийските страни, които се борят да предотвратят прерязването (или поне прищипването) на пъпната връв на трансатлантическата зависимост на Европа от Америка. От друга страна, историите със “Северен поток-2” (когато Вашингтон отстъпи, подписвайки безпомощността си по този въпрос) и създаването на АУКУС (с публичното унижение на Франция и омаловажаването на ролята на НАТО) показват, че американците вече нямат достатъчно сили, за да принудят европейците да действат по начина, по който се нуждаят, и затова днес те вероятно са готови да позволят на Европа да се носи свободно и да действа без да се озърта към тях.

Накратко, сега ЕС е изправен пред решаващ момент: за да определи най -накрая как да живее по -нататък, Съюзът е тласкан към това както от вътрешни (например поведението на Полша), така и от външни (промяна на приоритетите на външната политика на САЩ в полза от Азия) обстоятелства. В същото време Европа има достатъчно потенциал за успешното продължаване под една или друга форма на интеграционния проект и неговото независимо развитие. Остава само да се вземе решение, което да постави точка по въпроса.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=10yDSC06gvo

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...