В края на юли Кирил Петков се срещна с президента на Азербайджан Илхам Алиев и обяви, че България ще получава по-евтин азерски газ, който ще задоволи нуждите на страната.
“Ситуацията, свързана с доставките на газ, е сериозна, за да не употребя думата “критична” – обяви служебният министър на енергетиката Росен Христов и поясни:
Противно на очакванията, имаме подсигурени количества до края на септември, но те са крайно недостатъчни, за да задоволят потреблението до края на годината.
Прословутите договорени седем танкера не са договорени и в момента сме на ниво оферта, която включва доставка на три танкера през 2022 г. и опция за доставка на другите четири през 2023 година.
Освен това не са подсигурени слотове за разтоварване на тези танкери на газовите терминали и трябва да намерим начин – вероятно чрез закупуване от трети страни – на свободни слотове за разтоварване, което допълнително значително ще оскъпи цената на газа, който ще бъде доставен до България.
Цената на газа от Азербайджан, която беше обявена, че е значително по-ниска и то от порядъка на четири пъти, само за последните няколко дни, включително от вчера, е в пъти по-скъпа и то за две трети от договорените количества.
Има и още един проблем – продължи Росен Христов – и поясни, че той е свързан със сериозната финансова криза, в която се намира “Булгаргаз”. Положението е толкова лошо, че компанията е в невъзможност да се разплати дори за вече договорени количества.
Затова в Министерството на енергетиката са минали на денонощен режим на работа и подготвят търг за доставка на втечнен газ, който да задоволи поне частично нуждите на страната до края на годината и до края на отоплителния сезон.
“Търсим начини за рефинансиране на “Булгаргаз” и за преговори за снижаване на цената в общия микс на доставките на газ” – обясни енергийният министър.
Преди неговото изявление говори министър-председателят Гълъб Донев. Той обяви, че е създал Междуведомствен кризисен щаб за енергетиката със задача “да предложи решение за овладяване на хаоса и разрухата в сектора”. От Щаба се очаква да предложи решение за сигурност на доставките и предвидимост на цените на газа, както и механизми за контрол и за намаляване цените на горивата и електроенергията.
Щабът ще се ръководи от вицепремиера по икономическите политики – Христо Алексиев. В него ще влезе и министърът на енергетиката Росен Христов, както и представители на другите министерства, на браншовите организации, на ДАНС, на КЕВР, както и представители на работодателите и синдикатите.
“Контролът по изпълнението на възложените задачи на Междуведомствения кризисен щаб ще осъществявам лично” – подчерта Гълъб Донев и даде дума, че ще гарантира на българските граждани и бизнес сигурност на доставките, предвидимост на цените и сигурност, че ще има газ до края на отоплителния сезон.
След изявленията Гълъб Донев и министрите му си тръгнаха, без да отговорят на журналистически въпроси и така и не стана ясно спрямо какви цени газът от Азербайджан е бил четири пъти по-евтин и колко всъщност е била цената му, за да се сравнява със сегашните по-високи стойности.
(бел. на р.) Според наши разговори с държавната фирма на Азърбейджан “Азергаз”, предполагаме, че е четири пъти по скъп от цената на “Газпромекспорт”. А Киро Тъпото казва, че е четири пъти по евтин от борсовата цена или цената на американците.
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА