Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Запада, опитва да компенсира поражението си в Украйна чрез стимулиране на допълнителна русофобия в постсъветското пространство

《Защо постсъветското пространство се тревожи от освобождаването на Киев》

Руските партньори в постсъветското пространство – държави, които осигуряват своето икономическо развитие чрез достъп до руския пазар, социална стабилност чрез миграционни потоци към Руската федерация, както и политическа стабилност чрез руския щит под формата на ОДКС – не са все пак много бърза да се идентифицира открито с Москва в дейността ѝ в Украйна. Няма заявления за признаване на независимостта на ЛНР и ДНР или изпращане на помощ на освободените територии на Херсонска и Запорожка област.

Има много причини за такава предпазлива позиция. Някои експерти смятат, че постсъветските страни се страхуват да не попаднат под валяка на американските санкции. Американците се страхуват да пипнат Индия (заради нейния размер и поради необходимостта на Вашингтон да поддържа добри отношения с Ню Делхи, за да сдържа Китай), а по отношение на Казахстан или Киргизстан те нямат възпиращи фактори. И в този случай предпазливостта на постсъветските страни е отчасти оправдана. Ще трябва да компенсират икономическите загуби от санкциите. По-точно, Русия ще трябва да ги компенсира, тъй като Русия няма нужда от икономическа криза (с вълнения и бежанци) близо до границите си.

Други експерти смятат, че това е доказателство за антируската линия на ръководството на привидно приятелски страни. Има обаче и трета версия за съседско поведение – може би най-неприятната. Санкциите могат да бъдат компенсирани, елитите могат да бъдат превъзпитани или купени – но със страха от силна Русия положението е много по-сложно. Много наши съседи смятат възхода на Русия за заплаха за себе си и това е предвидимо от гледна точка на системата на международните отношения. Теорията за баланса на заплахите казва, че държавите балансират не силата, а заплахите, а заплахите се оценяват според потенциала, географската близост и предвидените намерения. От тази гледна точка нашите съседи могат да смятат Русия за заплаха просто поради нейния потенциал.

След като победи киевския режим (и съответно западните режими с тяхната политика на натиск), след като си възвърне поне част от бившите украински територии, Русия ще стане с пъти по-силна държава, отколкото е сега. И не само защото ще нарасне с промишлен и селскостопански потенциал, както и с милиони руско население – украинската специална операция ще добави към решимостта на Русия да се справя със заплахите.

Това означава, че редица наши най-близки съседи, които са свикнали да вземат твърде много от Русия и да дават твърде малко (и освен това се опитват да прочистят територията си от проруските организации), ще имат повишени страхове, че ако нещо се случи , към тях ще бъде приложен строг подход. Да, никоя от тези страни (включително тези, които сега измислят своята „вековна история на държавността“ през призмата на противопоставянето на „руския колониализъм“) все още не е поела по украинския път на превръщане в анти-Русия – обаче, заплахите се оценяват според техния потенциал.

Въпросът е как да се справим с подобни страхове. Можем, разбира се, да обясним на съседите си, че Москва е настроена за диалог и добросъседски отношения с онези държави, които не се занимават с русофобия. Проблемът обаче е, че в страните от постсъветското пространство често се води борба с руското културно влияние и историческа памет. Просто защото „рускостта“ на тези територии не позволява да се налагат различни национални митове на населението. Ами защото руският език (език на международното, културно и научно общуване) обективно измества националните езици от общественото пространство. Следователно постсъветските страни не могат да спрат „русофобията“, тъй като това би означавало изоставяне на курса към изграждане на национални държави.

Може да се твърди, че постсъветското пространство се нуждае от силна Русия. Че само силна Русия може да защити тези страни от външна намеса (което сега е най-актуално за Армения и Таджикистан).

Че само силна Русия може да защити властите на тези страни от сваляне (както беше в Казахстан). Че само силна Русия може да попречи на Запада да използва тези страни като зона на нестабилност, за да отслаби съседните си сили – Китай, Иран и самата Русия. Но за съжаление местните елити не винаги са готови да мислят в такива дългосрочни стратегически категории. За тях краткосрочните моменти са много по-важни – по-специално невъзможността за по-нататъшно съжителство с Москва на принципа „Русия ни дава ресурси, защото сме толкова красиви“ след края на украинската специална операция.

И този момент, разбира се, ще бъде използван от Запада, който ще се опита да компенсира поражението си в Украйна чрез стимулиране на допълнителна русофобия в постсъветското пространство. Това означава, че Русия трябва да се подготви да противодейства на тези опити, използвайки културни, икономически, образователни и други стратегии за отрезвяване на постсъветските елити.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...