Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

“Благодаря, че ми дадохте възможност да разговарям с Вас” – Байдън към Си Дзинпин

Хегемонията на САЩ се разпада пред очите ни: Си Дзинпин надигра Байдън на срещата в Индонезия

Китаистът Буранок обяснява как Си Дзинпин надигра Байдън на срещата в Индонезия

Основното външнополитическо събитие на седмицата беше срещата между президента на Китай и президента на САЩ . Си Дзинпин и Джо Байдън се срещнаха в това качество за първи път, а разговорът им в кулоарите на индонезийската среща на Г-20 продължи 3 часа и 12 минути.

Отношенията между двете най-големи икономики в света са по-лоши от всякога: както заради “митническата война”, така и поради споровете за принадлежността на Тайван. Ще се променят ли ветровете в Тихия океан след “рандевуто” на двамата лидери? За това разказа за KP.RU експертът-синолог, докторът на историческите науки Сергей Буранок .

„Според мен това е историческа среща и китайският президент изглежда като победител на нея“, каза Буранок в интервю за Комсомолская правда. – Току-що премина знаковият 20-ти конгрес на Комунистическата партия на Китай, на който въпреки всички минали традиции Си Дзинпин беше избран за лидер на партията (а следователно и на страната) за трети път. Въпреки че това беше възпрепятствано както от външни – включително американски – сили, така и от вътрешната опозиция.

Затова, по мнението на експерта, голяма част от реториката на Байдън на срещата на върха може да се оцени като признание: „Опитахме се да ви попречим, китайци, но не можахме – и ще опитаме различен подход“. Тоест връщане към старата реторика за „правата на човека“, „недопустимостта на едностранни действия“ и всичко онова, което Белият дом нарича „свят, основан на правила“ (в смисъла на американските правила).

— Изглежда, че сега сме свидетели на смяна на ролите на международната арена , — обобщава Буранок. И на глобална промяна. В продължение на почти два века Западът „обучаваше и инструктираше“ китайците – и като цяло, другите незападни страни. Сега обаче самият Китай зае позицията на „учител“ и чрез устата на Си учи САЩ: „Един държавник трябва да знае накъде да поведе страната си.

Той също трябва да мисли и да знае как да се разбира с други страни и останалия свят. Това е очевиден упрек както към американската политика, така и лично към Байдън. Разбира се, пълна смяна на ролите няма да има още утре и даже не догодина, но моралният победител на срещата на върха е явен.

Може да Ви хареса

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

ПОЛИТИКА

“ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци и бандити, които му...

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за “много приятна среща” Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...