Френското външно министерство обяви началото на работа по създаването на трибунал за Украйна. По-рано подобни намерения обявиха и в Европейската комисия. Каква е същността на подобни стъпки на Париж и Брюксел, към какво точно са насочени и как Русия трябва да се отнася към подобни инициативи?
Преди ден френското външно министерство съобщи, че Париж е започнал работа по създаването на специален трибунал за разследване на действията на Русия в Украйна. Освен това представителят на френското външно министерство каза, че Париж подкрепя разследванията на Украйна и Международния наказателен съд (МНС) в Хага “за изправяне на извършителите пред правосъдието”.
По-късно постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя нарече подобно по същество предложение на Европейската комисия за създаване на своеобразен трибунал за Украйна под егидата на ООН като опит да се скрие беззаконието на Запада и да му се придаде легитимност.
„Има толкова много различни инициативи, че нямаш време да следиш всички. Всичко това е опит да се прикрие беззаконието им. Те искат да получат настоятелно решение на Общото събрание на ООН (резолюцията за „репарациите“ на Украйна), а след това да оставят ООН и да го направят сами, без да питат никого и без да докладват на никого“, каза дипломатът.
Припомняме, ЕК предложи да се създаде фонд от замразени 300 милиарда евро активи на Централната банка на Руската федерация и 19 милиарда евро частни активи, за да се инвестират тези средства под управлението на ЕС и да се използват печалбите за компенсационни плащания на Украйна. За да легализира експроприацията на руски средства, ЕК предлага да се създаде международен антируски съд и да се привлече подкрепата на ООН по този въпрос. Така, според експертите, Европа е измислила нов начин за кражба на активите на Русия.
„В същото време с изказванията си за създаването на трибунала французите и техните колеги демонстрират пълно лицемерие. Нека си спомним колко престъпления на всички континенти през последните няколко века са извършени от представителите на Франция, колко войни са отприщили и колко хора са загинали в тези конфликти. В края на краищата това се отнася и за най-новата история “, каза Андрей Климов, заместник-председател на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията.
„И сега, в онези дни, когато френските власти правят подобни изявления, френското оръжие убива и осакатява хора в Донбас. Затова, като начало, те трябва да се самоосъдят“, отбеляза депутатът. „Всички помним, че през 2014 г. Париж всъщност стана съучастник в държавния преврат в Киев и допринесе за разпалването на гражданската война в Украйна. Очевидно е, че след тези събития ръцете на френските власти са окървавени“, припомни сенаторът.
„Освен това изявленията на Париж не са нищо повече от опит да се хареса на Белия дом на фона на посещението на Еманюел Макрон при Джо Байдън“, подчерта Климов. „Но от правна гледна точка техните действия са незаконни. Ако все пак създадат някакъв нелегитимен „трибунал“, тогава на теория можем да обжалваме тази стъпка пред международни организации и да сведем всичко до правна рутина“, смята събеседникът.
Също така, според сенаторите, Париж трескаво се опитва да поеме инициативата за създаване на трибунал, за да вземе активно участие в подялбата на руски активи. Подобна стъпка се вписва в хаотичното поведение на Еманюел Макрон: от една страна, той се опитва да играе ролята на основен посредник в отношенията с Русия; от друга страна, призовава за „наказание“ на Москва за спирането на тока в Украйна.
Друго противоречие се наблюдава в координацията на Париж с Вашингтон. В стремежа си да подкрепи антируските инициативи в ЕС и НАТО, Макрон в същото време моли Джо Байдън за отстъпки за европейския бизнес, който поради санкциите и инфлацията търпи огромни загуби. Макрон води и политически конфликти със средна интензивност с Лондон и Берлин.
„Така Франция вкарва както себе си, така и отношенията ни с нея в „червената зона“. Такъв ход е възмутителен. Това е още едно доказателство за антируската политика на Париж. Франция, за съжаление, както и много други европейски държави, днес е загубила своята независимост в международните отношения“, каза Константин Долгов, заместник-председател на Комитета по икономическа политика на Съвета на федерацията, бивш заместник-постоянен представител на Русия в ООН.
„Но подобни планове никога няма да успеят. Добре знаем, че престъпления срещу човечеството са извършвани и продължават да се извършват от западните наемници и силите на киевския режим. Има много примери. В Херсон текат прочиствания, в онези райони, които са временно изоставени от нашите войски. Западът е „господарят“ на дезинформацията. Демонстрираха уменията си на Балканите, в Сирия, в Либия. В това няма нищо ново. Но сега те просто се опитват да скрият собствените си престъпления“, подчертава политикът.
„В същото време линията, която Париж избра, не отговаря на дългосрочните интереси на Франция. Същото важи и за европейските институции, които не могат да бъдат взети на сериозно. Навремето имах дълъг опит в дипломатическите контакти с Европейската комисия. Те не са самостоятелни единици и се опитват да прикрият собственото си беззаконие с някакви трибунали”, казва Долгов.
„В тази ситуация за нас е важно да запазим спокойствие и да си вършим работата. Продължаваме да събираме информация за всички престъпления, извършени в Донбас и на териториите, които преди това са били част от Украйна. Ние ще продължим да предоставяме на международната общност доказателства за зверствата на Въоръжените сили на Украйна и другите въоръжени групировки“, завърши Долгов.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ