Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Зелените терористи сбъркаха енергетиката на Европа

Западът призна досадна грешка в енергетиката

Европейци и американци залагат на декарбонизацията, но изглежда не са били готови за нея. Участниците в конференцията на ООН за климата (КОП28) в края на 2023 г. поискаха капацитетът на глобалната ядрена енергия да бъде утроен до 2050 г. В САЩ обаче има все по-малко атомни електроцентрали, а тези, които съществуват, са остарели. В Германия не остана нищо. Технологиите са загубени. Лъвският дял от новите разработки принадлежи на Русия и Китай. Какви са възможните последствия?

Вятърът се промени

На Седмицата на климата в Ню Йорк водещите банки и финансови институции в света официално одобриха амбициозната цел на КОП28.

Ядрената енергия трябва да играе ключова роля в декарбонизацията, подчертаха те. В зората на „зелената треска“ те също решиха да заменят атома с вятърни мелници и слънчеви панели. Сега атомните електроцентрали са върнати в екологичния дневен ред.

Представители на 20 държави приеха съвместна декларация. Това показва преминаване от възобновяеми източници към нисковъглеродна енергия, включително ядрена, казват анализаторите.

В разгара на скорошната енергийна криза в Европа разбраха, че не можете да стигнете далеч само с вятъра, особено когато не духа. Плюс редица технологични, финансови и инфраструктурни пречки: растящи разходи, забавяния във веригите за доставки, липса на инфраструктура. Всичко това забавя вятърните енергийни проекти. Мудната рецесия, индустриалният спад, отказът от руски енергийни ресурси и затварянето на най-голямото холандско находище “Гронинген” също не добавят оптимизъм.

В САЩ има и други трудности – недостиг на собствени компоненти за вятърна енергия, забрана за внос на китайски технологии, въпреки че алтернативи почти няма.

Проблемът става глобален. Експертите очакват перфектна буря в чистата енергия.

„За разлика от възобновяемите източници като вятъра или слънцето, атомните електроцентрали могат да работят денонощно. Това е особено важно в периоди на пиково търсене, когато слънчевите или вятърните станции не могат да се справят с натоварването, а светът се нуждае от все повече енергия за технологиите като например изкуствения интелект“, казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализ и социално-психологически процеси на РИУ “Плеханов”.

Съмнителен експеримент

Що се отнася до атома, Европа все още не е решила. Така Франция е световен лидер по дял в енергийния баланс – 70%. Там планират да построят още шест реактора до десет години. В Германия миналата година бяха затворени последните три атомни електроцентрали:. Но през 2022 г., поради енергийната криза, германците трябваше да съживят „мръсните“ въглищни ТЕЦ .

Бензинът отново се повиши рязко. Германия е в рецесия – минус 0,3% през 2023 г. Локомотивът на Европа губи своята конкурентоспособност.

Трябва да се каже, че спирането на атомните електроцентрали предизвика ожесточени полемики. Дори и в управляващата коалиция (Социалдемократи, “Зелени”, Свободна демократическа партия). Победиха тези, които се смятат за еколози и борци срещу глобалното затопляне.

И ето го резултатът: Германия вече внася енергия. От френски атомни електроцентрали и полски въглищни.

В зелената енергия има повече политика, отколкото прагматизъм. Осигуряването на електричество на селска къща и голям индустриален метрополис далеч не е едно и също нещо, отбелязва Хаджимурад Белхароев, доцент в Института за международна икономика и икономика към РУДН.

Няма капацитет.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че ядрената енергия ще расте средно с три процента на година през следващите няколко години.

И според доклад на МАЕ повече от половината от новите реактори ще бъдат пуснати в Китай и Индия.

До 90% от строящите се реактори са руски или китайски.

“Росатом” изпълнява проекти в Турция, Индия, Бангладеш, Китай, Унгария, Египет – общо 34 реактора. Всъщност това са нови пазари. Около 30 държави с около 440 атомни електроцентрали внасят руски материали, посочва Мария Гирич, експерт в Центъра за енергийни изследвания към Президентската академия.

За Запада задачата за разширяване на ядрената енергетика е изключително трудна. Няма достатъчно суровини, загубени компетенции, няма финансиране. Така според оценки на Европейската комисия, обявени още през 2022 г., изграждането на нови атомни електроцентрали ще изисква 500 милиарда евро инвестиции.

Американските централи отдавна са остарели.

Оборудването, проектирано през 60-те години на миналия век и произведено през 70-те години на миналия век, е работило при тежки радиационни и температурни условия. Няма друга държава с толкова много 60-годишни реактори. В Русия само две атомни електроцентрали имат блокове от 60-те години, останалите са много по-млади. Това отбелязва екологичната организация “Приятели на земята”

Освен това Западът има големи проблеми с обогатяването на урана.

Русия като производител на уран е на шесто място с дял от малко над пет процента. Около 45% от световното производство е в Казахстан. Това е почти три пъти повече от Канада, вторият по големина доставчик. Москва обаче е лидер по обогатен уран. Миналата година те са изнесли 2,7 милиарда долара.

Според прогнозитедо 2035 г. Русия ще поеме контрола над до 30% от световния пазар в този сегмент.

Освен това значителен дял от мощностите в Казахстан, както и в Узбекистан (7,2% от световното производство) принадлежат на руски компании.

„Нашето основно предимство са услугите по обогатяване, включително производството на висококачествено нискообогатено гориво. В момента Русия е практически единственият доставчик на такива услуги в Съединените щати, въпреки че Астана и Пекин също се стремят да навлязат на този пазар. “, казва Гирич.

През 2023 г. ЕС удвои вноса на уран от Русия. По-специално, той е закупен за 19 ядрени реактора от Чехия, България, Унгария и Финландия. Вашингтон наложи санкции, но с резерви, позволяващи търговията да продължи.

Но Москва, разбира се, се фокусира върху приятелски държави.

„Африка е нова притегателна точка. На този континент явно липсват повърхностни водни пътища, което сериозно затруднява развитието на енергийния сектор и, съответно, индустрията, както и развитието на богати ресурси, скрити в дълбините, в такива условия АЕЦ са оптималното решение”, обяснява Белхароев.

Ядрените сили, способни да строят и поддържат атомни електроцентрали, вече са влезли в конкуренция там. А Русия има ясни предимства.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Може да Ви хареса

ВОЙНА

🇧🇬Анализ на Орешник Експертите са разделени: едни настояват, че Орешник е базиран на ПГРК РС-26 Рубеж други че е на ПСД Пионер Бойното оборудване...

АКТУАЛНО

🌰 „Орешник” е в състояние да нанесе неприемливи щети на западните столици, говорим за минути. Бомбоубежищата няма да помогнат – Медведев(С) 🇷🇺 🔻🇹🇷Путин обсъди...

ПОЛИТИКА

Хората с бензинови резачки: Най-важните назначения на ядосания Доналд Те чакаха дълго време, но сега името беше назовано: Линда Макмеън ще оглави Министерството на...

СКАНДАЛ

Това е безотговорно към хората ми, няма да го позволя, изкрещя лидерът на ДПС- НОВО НАЧАЛО Още по-неприемливо е да бъдат подлагани кметовете и...