Американският президент, дали поради невнимание, дали специално нарече бившия министър на външните работи на Британия Борис Джонсън, напуснал този пост заради разногласия с Мей по брекзит, „отличен премиер“. Не значи ли внезапната похвала, че Джонсън скоро ще се върне?
В интервю за изданието The Sun, Доналд Тръмп заяви, че бившият министър на външните работи напълно би могъл да стане нов премиер на Британия, тъй като притежава всички необходими качества. Американският президент подчерта, че Борис Джонсън е „много талантлив партньор“, който му харесва. Тръмп намекна, че се надява на скорошното му връщане в правителството.
Думите на Тръмп могат да бъдат интерпретирани така, като че ли напускането на Борис Джонсън не е случайно. Като се има предвид, че правителството на Мей изпитва сериозна криза, съпроводена с оставки на министри, напълно е вероятно бившият министър просто да е решил да почака, преди да направи следващата крачка.
Разногласията в правителството в основни линии стават на фона на обсъждането на брекзит и „министропадът“ се случи именно по причина на това, че Тереза Мей диктува собствени искания без да се вслушва в мнението на останалите. При това премиерът с всички сили се опитва да скрие назрялата криза, превключвайки вниманието на изкуствено създадената ситуация в Еймсбъри.
Изначално случаят с отравянето на двамата британци в Еймсбъри уж с „новичок“ свързваха с историята в Солсбъри, за да може хората автоматично да обвинят за станалото Русия. Та нали тези две истории получиха широк резонанс в Британия, въпреки, че Лондон не представи доказателства за причастността на Москва към отравянето и отказа помощта й за разследването.
Впрочем да търсят доказателства не влизаше в плановете на британските специални служби, много по-важно беше да се създаде шум за да се отвлече вниманието на населението от натрупалите се в страната проблеми. „Министропадът“ в правителството може да се превърне в оставка за Мей, тъй като останалите министри рано или късно ще изразят недоверието си към нея и ще я принудят да напусне креслото на премиера.
Тук е и нужен Борис Джонсън. Напълно е логично да се предположи, че разклатеното положение на Мей е провокирало придвижването на бившия МВнР на нова длъжност. Тоест, той трябва да смени Мей в качеството на силен лидер, който знае в каква посока да води Британия. За това вече говорят много журналисти, подчертавайки, че Джонсън може да дочака решението на въпроса по брекзит и едва тогава ще направи следващата крачка.
Забележителното е, че във всичките тези перипетии се намесва Тръмп, който говори за това, че Джонсън напълно може да бъде новия премиер на Кралството. Като отчитаме това, че Тръмп фактически не търпи Мей и даже на срещата на „Голямата седморка“ отказа да провежда с нея двустранни преговори поради лична неприязън, може да помислим, че той способства за оставката й, прокарвайки бившия министър на външните работи.
Британия е един от основните съюзници на САЩ, но се създава усещането, че именно Тереза Мей не устройва Доналд Тръмп и затова между другото хвали Борис Джонсън и прави скандали със сегашния премиер. Така да се каже, планира да постави по-удобния за себе си човек начело на Британия.