Лекарство срещу коронавируса е тествано успешно във Франция. Френските учени съобщиха за успешни резултати от клиничното изследване на действието на комбинация от две съществуващи лекарства – хидроксихлорохин и азитромицин – срещу новия корановирус. Тяхното изследване е публикувано в списанието International Journal of Antimicrobial Agents.
Прочут френски инфекционист: Комбинацията от тези 2 лекарства ликвидира коронавируса за 6 дни
Към днешна дата не съществуват специални препарати, предназначени за лечението на COVID-19. При няколко стотин клинични изпитания, които се провеждат в цял свят, се изучава въздействието на съществуващите лекарства върху коранавируса.
Изследванията се провеждат около две групи препарати: ремдесивир – вътрешно венозно лекарство с широка противовирусна активност и антималарийните лекарства хлорохин и хидроксихлорохин.
При лабораторните изпитания всичките три препарата са показали активност срещу коронавируса, а хлорохинът се използва като препоръчано противовирусно средство за лечението на COVID-19 в Китай. Но за използването на един от тези три препарата са необходими клинични тестове.
Френските учени са провели първите клинични изследвания на ефективността на използването на хидроксихлорохин отделно и в съчетание с антибиотиците азитромицин за лечението на COVID-19. Изследванията са проведени в инфекциозната болница Méditerranée Infection на Университетската болница към Марсилския университет.
В изследването са участвали 30 възрастни пациенти, както със симптомите на COVID-19, така и без тях, при които е потвърдено, че са носители на SARS-CoV-2. От тези, които не са се съгласили да приемат новите препарати, са съставили контролна група от 16 души. На тях им е предложено лечение с антибиотици за предотвратяване на бактериалната суперинфекция.
Останалите 14 пациента в течение на 10 дни са взимали орално по 200 милиграма сулфат на хидроксихлорохин три пъти дневно. Шестима от тях, освен хидроксихлорохин, са получавали за предотвратяване на суперинфекцията първите два дни по 500 милиграма азитромицин дневно, а след това в течение на четири дни по 250 милиграма.
Всичките шестима пациенти са понесли много добре комбинацията от хидроксихлорохин и азитромицин. Ежедневно им е правена елоктрокардиограма, за да се провери дали няма странични ефекти върху сърцето.
На петия ден всичките шестима пациенти са тествани за коронавирус и са дали отрицателни резултати, които са били потвърдени в следващите дни. Т.е. всичките болни от COVID-19 на петия ден са били напълно излекувани.
Любопитното е, че една от пациентките, приемала само хидроксихлорохин, не се е излекувала. На осмия ден от изследване е започнала да приема азитромицин, а на деветия ден нейните проби са били вече отрицателни.
Учените отбелязват, че, макар тестваната група да е била много малка, резултатите са много обнадеждаващи.
В същото време стана ясно, че и Китай е започнал първите клинични проби на ваксина срещу новия коронавирус.
припомня, че няколко държави участват в търсенето на средство в борбата срещу пандемията. 108-те доброволци, разделени в три групи, получиха първите си инжекции преди три дни, съобщи англоезичното издание “Global Times”.
Всички те са от град Ухан и са на възраст между 18 до 60 години. Вчера, източник, участващ в тези тестове и пожелал анонимност, потвърди пред AFP за началото на експериментите.
Държавните здравни служители дадоха зелена светлина на експериментите с хора на 17 март, в деня, когато американските им колеги обявиха първия тест на ваксина Covid-19 в Сиатъл на 45 възрастни доброволци. Китайските доброволци ще бъдат следени шест месеца. Понастоящем няма одобрена ваксина или лечение срещу вируса, който до този момент е убил повече от 14 000 души по целия свят.
Съобщението за пробите за ваксини идва на фона на ескалация между САЩ и Китай заради пандемията, като президентът Доналд Тръмп обвини Пекин, че е частично отговорен за разпространението на “китайския вирус” , термин, който дразни комунистическия режим.
С категорично националистически тон миналата седмица редактор на Global Times заяви, че „разработването на ваксина е битка, която Китай не може да си позволи да загуби“.
Мултинационални фармацевтични компании обещаха на 9 март да доставят ваксина срещу Covid-19 “навсякъде по света”, за период от 12 до 18 месеца. От своя страна Русия обяви, че е започнала да тества ваксина върху животни. Първите резултати ще бъдат известни през юни. Страната увери, че през януари незабавно стартира разработването на ваксина, след като получи от Китай генома на Covid-19.
Може да Ви хареса
БЪЛГАРИЯ
Противниците на новите болници не могат, а новите депутати трябва да отговорят на ключовите въпроси Интересува ли ни високото качество в медицината и здравеопазването?...
ЗДРАВЕ
“Искам да разбера. Да намеря отговори. Искам нещо да направя, за да помогна на други хора”, казва Мартин Венев, съпругът на Биляна, която отне...
РАЗНИ
Според много кардиолози най-опасният рисков фактор е… преяждането Много хора не приемат сериозно тази диагноза, но това е наистина опасно състояние, което изисква сериозна...
ЗДРАВЕ
Регистрирани случаи на денга и вирусен менингоенцефалит в София РЗИ-София потвърди инфекции от денга вирус и менингоенцефалит за периода 21-27 октомври 2024 г. Регионалната...