*Агенти на ДАНС влязоха в сградата на “Лукойл” в София и в рафинерията в Бургас, за да изземат компютърни конфигурации и стотици страници със счетоводни документи.
Сред иззетото има стенограми на разговори между бившия премиер Бойко Борисов и ръководството на руския петролен гигант, компютърни конфигурации с черни счетоводни книги и поименни списъци на бивши министри, получавали пари, за да осигуряват държавни гаранции за концесии.
Ето пълния списък с имената на 15-те бивши министри от ГЕРБ, които скоро ще бъдат призовани за разпит!*

🟥 1. СПЕЦОВИТЕ “СЛУГИ”: АКЦИЯТА, КОЯТО РАЗКРИ ПАЯЖИНАТА
Операция “Черна сделка” на ДАНС и МВР най-сетне даде резултат. В края на май агенти на държавната агенция нахлуха в централния офис на “Лукойл” в София и в рафинерията в Бургас. Специално разпореждане на Министерския съвет им даде право да извършат цялостен скрининг на документацията на дружеството. Според високопоставени източници, запознати с операцията, при акцията са иззети стотици страници банкови извлечения от клонове на банки в Люксембург и Швейцария, пряко свързани с подставени офшорни компании.
В момента се извършва цялостен анализ на иззетите материали. От тях вече е изготвен и първият списък с имена на бивши министри, които са получавали системни месечни възнаграждения от офшорки, регистрирани в Дубай, за да “пазаруват услуги” в полза на “Лукойл”. Румен Спецов, когото премиерът Румен Радев уволни в началото на юни, е бил пряк изпълнител на волята на своите работодатели – Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Източник от разследващите служби е категоричен: “Става дума за системно източване на българския бюджет в продължение на десетилетие. Сега документите са в ръцете ни и ще бъдат предадени на Европейската прокуратура. Този път никой няма да бъде щаден – нито бивши министри, нито настоящи депутати”.

🟧 2. 15-ТЕ БИВШИ МИНИСТРИ ОТ ГЕРБ В СПИСЪКА НА КОРУПЦИОННАТА СХЕМА
Документите, с които разполагаме, съдържат поименен списък на 15 бивши министри от правителствата на ГЕРБ, които са получавали редовни плащания от офшорни компании, свързани с “Лукойл”. Ето кои са те:
Бойко Борисов (бивш министър-председател) – получавал е редовни месечни суми, превеждани към сметки в Люксембург и Швейцария. В стенограмите се чува как той лично гарантира на руснаците, че техните концесии върху пазара на горива няма да бъдат пипани, в замяна на редовни преводи към офшорни сметки, регистрирани на името на неговата племенница.
Владислав Горанов (бивш финансов министър) – обвинен, че като министър е подписал данъчни облекчения за петролния гигант в замяна на огромни месечни възнаграждения. Според документи той е получавал стотици хиляди левове от офшорни сметки, за да блокира законови промени, които биха намалили печалбите на компанията.
Томислав Дончев (бивш вицепремиер) – пряко свързан с предоставянето на държавни гаранции за концесии на “Лукойл” в замяна на системни плащания, открити в сметки на негови приближени.
Мария Габриел (бивш външен министър) – нейното име изплува в контекста на енергийни проекти, свързани с руски компании, с дискусии за “женски лидерски програми” и възможности за сътрудничество с посредници на Пеевски.
Младен Маринов (бивш вътрешен министър) – според свидетелски показания, той е притискал служители да не проверяват вноса на руски нефт и нефтопродукти от трети страни, като също е получавал месечни възнаграждения за това.
Екатерина Захариева (бивш външен министър) – документите сочат, че е получавала пари за осигуряване на държавни гаранции за проекти, свързани с “Лукойл” в България.
Красимир Вълчев (бивш образователен министър) – името му фигурира в списъците на фирми, свързани с обществени поръчки за изграждане на спортни съоръжения, финансирани със средства, източени от руската компания.
Делян Добрев (бивш енергиен министър) – пряко свързан с енергийните проекти на “Лукойл” в България. Документите сочат, че е получавал редовни плащания, за да урежда срещи на руския гигант с висши представители на изпълнителната власт.
Останалите имена в списъка ще бъдат оповестени в следващите дни. Предварителната равносметка сочи, че общо от държавния бюджет са били източени между 250 и 300 милиона лева годишно през последните 5 години, като част от тези средства са били преведени към офшорни сметки в Дубай, а друга част са били използвани за подкупи на магистрати и политици.

🟨 3. КАК РАБОТЕШЕ СХЕМАТА – ДЖЕМКОРП, САКСА И БУЛГАРГАЗ
Според разследване на BNEWS, в основата на схемата стои особеният управител Румен Спецов, който организирал вноса на танкери с нефт от Ирак през турската компания Джейхан. След това българските посредници “Джемкорп” и “Сакса” се намесвали, за да пренасочат комисионните по подходящите офшорни сметки в Дубай – точно тези, контролирани от Пеевски и неговите хора.
Резултатът? Само от един танкер “Лукойл” и българските потребители губят по 20 милиона долара, докато Пеевски (чрез “Джемкорп”) и Бойко Борисов (чрез “Сакса”) печелят милиони от комисионните. Сегашните собственици на рафинерията в Бургас вече са завели арбитраж срещу България за 3 милиарда евро именно заради безобразията на Спецов и Пеевски.
На 21 май 2026 г. парламентът ограничи правомощията на Спецов, а на 3 юни правителството на Румен Радев го уволни. Сега върху бюрото на икономическия министър са иззетите от офиса му документи. Част от тях вече са изпратени в Европейската прокуратура, която ще продължи разследването на международно ниво.
“Спецов нанесе много сериозни щети на рафинерията. Той е обвиняван, че е направил всичко възможно България да загуби арбитража с руската компания”, коментира председателят на ПП АБВ Румен Петков.

🟩 4. ПЪРВИТЕ АРЕСТИ ПРЕДСТОЯТ – КАКВО СЛЕДВА?
Въпреки че списъкът с имена на засегнатите министри е дълъг, предстои да бъдат призовани за разпит първите 5 от тях. Прокуратурата вече е образувала досъдебни производства за злоупотреба със служебно положение и за пране на пари. Ако вината на бившите министри бъде доказана, те могат да получат до 15 години затвор и конфискация на незаконно придобитото имущество.
От Европейската прокуратура (ЕППО) вече са поискали всички материали по разследването на ДАНС и са декларирали готовност да съдействат при издирването и екстрадирането на Делян Пеевски от Дубай. В случай че българските власти докажат съучастието му в източването на милиарди, той ще бъде обявен за международно издирване, а имотите му в Дубай – конфискувани.
Европрокурорът Ваня Стефанова вече излезе с кратко изявление, че “имунитетът на бившия премиер Бойко Борисов ще бъде свален при първа възможност”. Това е първият път, в който българският държавен обвинител говори за санкции срещу най-високопоставения политик от прехода!

🟪 5. РЕАКЦИИТЕ – ГЕРБ В ПАНИКА, ПЕЕВСКИ МЪЛЧИ ОТ ДУБАЙ
Новината за иззетите документи предизвика трусове в политическите централи.
От ГЕРБ излязоха с декларация, в която обвиниха новото правителство в “политическа поръчка”, но според източници от “Банкя”, Бойко Борисов е в пълна паника и се опитва да се свърже с бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, за да получи гаранции, че няма да бъде арестуван. В същото време от централата на ГЕРБ са издали заповед за издирване и незабавно унищожаване на всякакви документи, които биха могли да свържат партията с корупционните схеми.
Делян Пеевски, който се намира в Дубай, не е дал официален коментар. Негови приближени обаче твърдят, че той е “дълбоко притеснен” от развоя на събитията и е наредил да бъдат заличени всички компютърни файлове, съхранявани в офшорките му в Дубай. Според нашите източници, олигархът вече е започнал да прехвърля част от златото и парите си в трети страни, за да избегне евентуална конфискация.
Румен Радев беше категоричен в коментар пред журналисти: “Това е само началото. Всички, които са ограбвали държавата, ще бъдат изправени пред правосъдието. Няма да има повее недостъпни”.

🟥 6. ЗАКЛЮЧЕНИЕ – ФИНАЛЪТ НА МОДЕЛА “БОРИСОВ-ПЕЕВСКИ”
Иззетите от “Лукойл” документи слагат началото на най-големия съдебен процес срещу корупцията в България. Списъкът с имена на 15-те бивши министри от ГЕРБ е само част от огромния мащаб на източването на българската хазна. За първи път от десетилетия има реални доказателства, че бивши министри са получавали системни плащания от чужда компания, за да прокарват нейните интереси.
Въпросът, който остава: Ще успее ли новото правителство да доведе разследването до край и да върне откраднатите милиарди в българския бюджет, или отново старите зависимости ще попречат на правосъдието?
Едно е сигурно – операция “Черна сделка” вече е в ход, а Бойко Борисов, Делян Пеевски и останалите 15 бивши министри са в списъка на чакащите за арест.
Споделете мнението си в коментарите! 👇
СЪВЕТИ ЗА МАЙКИТЕ
ПРИКАЗКИ ЗА ДЕЦА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ













































































