Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ТЕХНОЛОГИИ

ЕС започва голямото следене в онлайн платформите





Новите правила, известни като Закон за цифровите услуги (Digital Services Act – DSA), влязоха в сила миналата година за най-големите световни платформи, включително Facebook и TikTok. Но вече законът ще бъде прилаган към абсолютно всички компании, с изключение на най-малките, пише France 24.

Когато Европейският съюз предлага закона през 2020 г., беше под предлог: да укроти необузданата западна онлайн среда, в която според Брюксел компаниите не правят достатъчно, за да блокират незаконно съдържание, и не действат достатъчно, за да защитят потребителите.

Имаше вълна от проучвания, инициирани от Европейската комисия, за да се изследват най-големите платформи за това как се справят с редица опасения от защитата на потребителите до активността на децата онлайн, посочва материалът.

Досега ЕС е започнал официална процедура за нарушение срещу социалната платформа X (бивш Twitter) на технологичния милиардер Илън Мъск, заради „незаконно съдържание и дезинформация“.

Наказанията за нарушения на DSA ще бъдат сурови, пишат от AFP.

Тези, които нарушават правилата, могат да бъдат глобени с до 6% от глобалния си годишен оборот, а при сериозни и повтарящи се нарушения дори да им бъде забранено да оперират в ЕС.

От събота ЕС официално ще може да налага санкции на компаниите, включително глоби, за всякакви нарушения.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

Но отвъд перспективата за глоби, Александър де Стрийл от Центърa за регулиране в Европа (CERRE), коментира, че законът има за цел в крайна сметка да промени културата на цифровите фирми. „DSA е постепенна система, всичко няма да се промени за една минута и не на 17 февруари“, пояснява той, като добавя: „Целта не е да налагаме глоби, а платформите да променят своите практики.“

Задълженията за следенето на платформите ще бъде разпределено между Европесйката комисия, с нейния екип от повече от 120 експерти, и държавите от ЕС, отбелязва материалът. Комисията ще контролира най-големите платформи, но държавите ще трябва да създадат „координатори за цифрови услуги“, които да наблюдават по-малките фирми.

Фирмите с по-малко от 50 служители и оборот под 10 милиона евро (10,8 милиона долара) ще бъдат освободени от най-тежките правила.

Oт АФП припомнят, че законът влезе в сила през август за „много големи“ платформи, притежавани от Alphabet на Google, Amazon, Apple, майката на TikTok – ByteDance, собственика на Facebook Meta и Microsoft.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?





Може да Ви хареса

БАНКЕРЪ

Бари Щернлихт: Скоро започват масови фалити на банки в САЩ заради имотите. По една – две на седмица! Главният изпълнителен директор на базирания в...

АНАЛИЗИ

Майкъл Снайдър: Инфлацията в САЩ излезе извън контрол. Байдън ни води към епичен системен колапс Никога не съм си представял, че някога ще живеем...

АНАЛИЗИ

Пепе Ескобар за “геоикономическата бомба на 2024 г.”: Как Световното мнозинство и БРИКС планират да създадат нова глобална финансова архитектура Пригответе се за това,...

СВЯТ

Не без основание генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че няма смисъл да се възстановява Украйна, ако тя загуби войната. За собствено съжаление...