Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

КОСМОС

Илон Мъск обяви началото на изпитанията на Neuralink върху хора





Илън Мъск направи нова амбициозна прогноза относно началото на изпитанията върху хора на неговите чипове Neuralink – предполага се, че първият от тях ще бъде имплантиран в човешки мозък след шест месеца, пише Slash Gear .

Neuralink е може би един от най-амбициозните проекти на най-богатия човек в света. Илон Мъск многократно е заявявал, че проектът има редица цели, някои от които, меко казано, са доста странни.

Първо, предполага се, че в бъдеще само собствениците на неврочип ще могат по някакъв начин да се конкурират със свръхинтелигентния AI (изкуствен интелект), който човечеството неизбежно ще създаде един ден. Второ, Neuralink е интерфейсно устройство, което ще помогне на напълно парализирани хора – с помощта на неврочип те ще получат достъп до джаджи, които не са можели да използват преди и ще могат да общуват свободно. Трето, Мъск казва, че в близко бъдеще имплантът Neuralink ще помогне на напълно парализиран човек да използва смартфон по-бързо и по-ефективно от най-здравия човек в света без чип.

Към днешна дата проектът на Neuralink включва операция на мозъка за вкарване на чипа в главата. Илън Мъск обаче вярва, че в бъдеще учените ще могат да опростят процедурата дотолкова, че тя по същество ще бъде подобна на обикновен преглед при лекар – ще отнема около час и ще се извършва направо в кабинета на лекаря. Очаква се в бъдеще в процеса на имплантиране да участват и роботи.

Neuralink ще може лесно да се актуализира – Мъск отбелязва, че това е много важно и сравнява неврочипа с първото поколение iPhone.

Проектът на Илон Мъск е амбициозен, но не всички учени го подкрепят. Например д-р Джон Адлер, професор по неврохирургия и радиационна онкология в Станфорд, смята, че науката все още не е готова да имплантира електроди в човешкия мозък, без да наруши работата му, без да остави белези и без да се провали. Адлер предполага, че в момента светът е на поне две десетилетия от това имплантирането на неврочип да стане възможно и одобрено от съответните институции.

Въпреки позицията на учените, Мъск активно популяризира проекта и агресивно обявява началото на изпитания върху хора. Предприемачът каза, че през есента на 2022 г. компанията му вече е подала съответните документи на FDA и очаква да получи одобрение през следващите шест месеца. Прогнозата на Илон Мъск обаче трябва да се третира с известен скептицизъм. Припомнете си, че за първи път предприемачът говори за преминаване към етапа на изпитвания върху хора през 2021 г., но Neuralink не получи одобрение от FDA.

Фал на SpaceX по пътя към Луната

Междувременно вчера стана ясно, че SpaceX отложи изстрелването на своята ракета Falcon 9 към Луната за втори път в рамките на 2 дни. Ракетата носител Falcon 9 трябваше да изстреля едновременно 3 важни космически кораба в Космоса на 30 ноември. Но инженерите решиха още веднъж да проверят състоянието на ракетата и отложиха изстрелването за 1 декември. Вчера стана известно, че и това изстрелване не се е състояло.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ





Може да Ви хареса

СВЯТ

Вместо „чипове от перални“ Украйна откри нови руски чипове в боеприпасите на Русия Русия активно заменя западната електроника със своя собствена. Това показаха резултатите...

ВОЙНА

Репутацията е съсипана. Какво пишат западните медии за трофейната изложба в Москва Изложбата на западна бронирана техника, организирана в Москва, предизвика изтерични припадъци в...

АНАЛИЗИ

“Такова е невъзможно да си го представим”. Поставиха съдбовен избор пред Байдън Антиизраелските протести в САЩ може да попречат на преизбирането на Байдън В...

ПОЛИТИКА

Партийци псуват Кирил Петков и Асен Василев: Скандалната Султанка стана лице на ПП 61-годишната баш патриотка напуснала тихомълком редиците на ВМРО и се озовала...